Atom to jeden ze scenariuszy, który "poważnie rozważamy w ME"

- Nie ma jeszcze decyzji o budowie elektrowni jądrowej - oświadczył minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zaznaczył, że atom to jeden ze scenariuszy, który "poważnie rozważamy w ME", ale decyzja musi mieć akceptację rządu. - Polską interesują się Japończycy, a także Chińczycy, którzy chcieliby nam dostarczać technologie – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl. Gość mówił m.in. o możliwej lokalizacji pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.

2017-08-04, 19:44

Atom to jeden ze scenariuszy, który "poważnie rozważamy w ME"
Elektrownia atomowa.Foto: CC0 Public Domain / FAQ / pixabay

Posłuchaj

4.08.17 Wojciech Jakóbik o planach wybudowania pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.
+
Dodaj do playlisty

"W nawiązaniu do pojawiających się w mediach doniesień i pytań kierowanych do resortu energii dotyczących decyzji w zakresie budowy elektrowni jądrowej informujemy, że jeszcze nie zapadła żadna decyzja w tej sprawie - oświadczył minister Tchórzewski, cytowany w komunikacie resortu. Zwrócił uwagę, że decyzja o takiej inwestycji musi uzyskać akceptację rządu. A tej jeszcze nie ma" - przypomniał.

Wielokrotnie już podkreślałem - a dziś robię to po raz kolejny - że budowa elektrowni jądrowej w Polsce to jeden ze scenariuszy rozwoju polskiej energetyki i polskiego miksu energetycznego, który poważnie rozważamy w ME. Jednocześnie podkreślam, że do tej pory nie została podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie - dodał minister.

Szef resortu energii w komunikacie wskazał, że "są bardzo istotne argumenty" za tym, aby elektrownia jądrowa w Polsce powstała, a jednym z nich jest zeroemisyjność tej technologii. Nowoczesna energetyka węglowa gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne na lata. Opracowując warianty miksu energetycznego musimy jednak brać pod uwagę kwestie związane z wymogami unijnymi w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Dlatego w naszym miksie energetycznym należałoby uwzględnić pracujące stabilne źródło zeroemisyjne - zaznaczył Tchórzewski, dodając, że takim źródłem "jest bez wątpienia elektrownia jądrowa".

Minister powiedział również, że ME śledzi rynek i pojawiające się propozycje technologiczne. Analizujemy i przyglądamy się różnym rozwiązaniom, czego przykładem są wyjazdy studyjne naszych specjalistów do Chin, Korei, Szwecji czy Stanów Zjednoczonych - przypomniał. Zwrócił też uwagę, że ewentualna lokalizacja inwestycji - jeśli zapadnie decyzja o jej realizacji - zostanie wybrana po zakończeniu badań środowiskowych, które prowadzi spółka PGE EJ1. Są one prowadzone w dwóch potencjalnych lokalizacjach w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino" w gminie Choczewo i "Żarnowiec" w gminach Krokowa i Gniewino. "Nie są rozważane obecnie inne lokalizacje dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - podkreślił minister Tchórzewski.

REKLAMA

O energetyce mówi się sporo w ostatnich dniach. Pojawiało się wiele głosów dotyczących kontrowersji wokół nowelizacji ustawy o OZE, a także nowych informacji dotyczących Nord Stream 2 oraz atomu. Zdaniem Wojciecha Jakóbika, najistotniejszy jest jednak temat energetyki jądrowej, ponieważ „od tego, w jaki sposób przekształcimy naszą energetykę, będzie zależeć przyszłość polskiej gospodarki”.

- Warto podjąć decyzję o elektrowni atomowej w Polsce, by siąść do stołu negocjacji z tymi, którzy chcą nam dostarczyć technologie – stwierdził gość. Odniósł się także do ewentualnych lokalizacji elektrowni. W tym kontekście pojawia się Żarnowiec i Lubiatowo-Kopalino.


Wojciecha Jakóbika Wojciecha Jakóbik; foto: PR24/MR

- Największe zapotrzebowanie jest na północy Polski i sądzę, że jeśli ma zostać wybrana jakaś lokalizacja, to prawdopodobnie znajdzie się właśnie tam. Jednak to od badań będzie zależało, która lokalizacja jest lepsza – podsumował Jakóbik.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 4.08.17

Godzina emisji: 16:41


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej