Matka Boża błogosławi Polsce

15 sierpnia, katolicy z całego świata obchodzą Święto Wniebowzięcia Matki Bożej upamiętniające wniebowzięcie Marii Dziewicy, które zakończyło jej ziemskie życie. To jedno z największych świąt kościoła katolickiego mające szczególne miejsce w polskiej tradycji. O znaczeniu i tajemnicy tego wydarzenia mówili w Polskim Radiu 24: ks. Roman Bogacz z papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II, o. Bernard Alter, benedyktyn i ks. Grzegorz Kurp, rzecznik warszawskiej prowincji pallotynów.

2017-08-15, 12:00

Matka Boża błogosławi Polsce
Wniebowzięcie Matki Bożej. Foto: flickr/leo.jeje/CC-BY-SA

Posłuchaj

15.08.17 Święto Wniebowzięcia Matki Bożej obchodzone w kościołach katolickich na świecie.
+
Dodaj do playlisty

Miejsce, w którym Maryja zmarła czy też zapadła w "wieczny sen" to według tradycji wzgórze Syjon. W IV wieku została tam wzniesiona wspaniała świątynia nazwana Świętym Syjonem. Dziś na jej miejscu wznosi się bazylika Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. - Bazylika na wzgórzu Syjon widziana jest niemal z każdego miejsca w Jerozolimie – podkreślił ks. Roman Bogacz. - To wielka bryła, która jednak nie przytłacza, a stwarza atmosferę do modlitwy. W jej podziemiach nie milknie zaś śpiew ku czci Matki Najświętszej – dodał gość audycji.

- W kościele prawosławnym święto Wniebowzięcia Matki Bożej uważane jest za maryjną Wielkanoc - powiedział o. Bernard Alter i przyznał, że w rytmie monastycznym święto służy raczej kontemplacji. - Ranga tej uroczystości widoczna jest tutaj jednak przez cały rok - tłumaczył benedyktyn.

Ks. Grzegorz Kurp mówił o tym, nad czym warto się pochylić przy okazji święta WNMP. – W Ewangelii czytamy hymn Magnificat, gdy Maryja cieszy się z tego, że nosi w sobie Zbawiciela Świata. „Wielbi dusza moja pana”, wielka radość, dziękczynienie, które ustami Maryi są wypowiadane, na tym warto się skupić – podkreślił. 

W polskiej tradycji święto Wniebowzięcia Matki Bożej nazywane jest także Matki Bożej Zielnej, ponieważ jest to czas podziękowania za plony rolnicze. Kłosy zbóż, owoce i kwiaty są także symbolem duchowej dojrzałości i pełni łask, jakimi Maryję obdarzył Bóg.

REKLAMA

W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski. W innych częściach kraju często wiąże się ono ze świętem dożynek.


Gospodarzem audycji była Sylwia Sułkowska.

Polskie Radio 24/kawa/ip

_____________________

REKLAMA

Data emisji: 15.08.17

Godzina emisji: 11.06 i 15:31

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej