II i III Rzeczpospolita. "Mamy PRL-bis"

Według prof. Zbigniewa Makarewicza wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego, że ciągłości prawnej między obecną III Rzeczpospolitą, a II Rzeczpospolitą nie ma. Na ogół sądzi się, że zapewnia ją wprowadzona w 1997 roku nowa konstytucja, jest to jednak nieporozumieniem. O szczegółach historyk sztuki mówił w Polskim Radiu 24.

2017-08-15, 18:58

II i III Rzeczpospolita. "Mamy PRL-bis"
Konstytucja z 1997 roku weszła w miejsce konstytucji ustanowionej w 1952 roku, a nie tej z kwietnia 1935 roku . Foto: Kuba Wlodek/REPORTER/EASTNEWS

Posłuchaj

15.08.2017 Prof. Zbigniew Makarewicz o ciągłości prawno-historycznej II i III RP
+
Dodaj do playlisty

Jak przypomniał gość, konstytucja z 1997 roku wskazuje, że wchodzi w miejsce konstytucji ustanowionej w 1952 roku. – Mamy PRL-bis. PRL zmieniła nazwę, uzyskała suwerenność, ale ciągłości prawnej z II RP nie ma, bo obecna konstytucja musiałaby wchodzić w miejsce konstytucji kwietniowej z 1935 roku – tłumaczył.

Prof. Makarewicz zaznaczył, że byłby zadowolony, gdyby uchwalono nową konstytucję. Ocenił, że Polska powinna pielęgnować ciągłość prawną z II RP, także ze względów materialnych i pozycji w stosunkach międzynarodowych. – Polska była organem założycielskim 27 organizacji międzynarodowych, co dawało pewne przywileje krajowi założycielskiemu, z tego zrezygnowaliśmy. Państwo zupełnie nowe, pojawiające się w 1952 roku z woli Józefa Stalina, nie było państwem zbyt poważnym. Do tego dochodzą takie kwestie jak odszkodowania wojenne, konsekwencje przeniesienia polskich dóbr, to można sobie wyobrazić w liczbach – mówił.

Gość odniósł się do przykładu Litwy, która w 1997 roku przeprowadziła specyficzną operację, by nawiązać ciągłość nowego państwa z Republiką Litewską z lat 20. Sejm tego kraju na 48 godzin wprowadził przedwojenną konstytucję, aby później uchwalić nowelizację. – Polska miała rząd na wychodźstwie, z uznaniem prawno-międzynarodowym, ale nie skorzystaliśmy z okazji, by go choć symbolicznie, ale w skutkach prawnych zainstalować na 48 godzin w Polsce. Przyjąć insygnia prezydenckie, a nie tak, jak zrobił to Wałęsa, że przekazał je do muzeum. Pozbyliśmy się na moment tej tradycji, a warto ją odbudować – przekonywał.

 Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 15.08.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 17:15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej