Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu. "23 sierpnia 1939 roku totalitarne reżimy zdecydowały również o losie Polski"
23 sierpnia obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu. Data nie jest przypadkowa – to rocznica zawarcia w 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow, który dzielił strefy wpływów nazistowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRR w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Tomaszem Stefankiem z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
2017-08-23, 12:51
Posłuchaj
Jak przypomniał Tomasz Stefanek, 23 sierpnia 1939 roku totalitarne reżimy zdecydowały również o losie Polski. – To podkreśla znaczenie polskiego doświadczenia konfrontacji z dwoma totalitaryzmami w XX wieku, dla zrozumienia tego, czym totalitaryzm jest w swej istocie. O XX wieku mówi się często jako o stuleciu totalitaryzmów, które zostało naznaczone zbrodniczymi ideologiami przebudowy świata, w myśl których mordowano całe grupy ludzi – powiedział w rozmowie z IAR.
W Polskim Radiu 24 Tomasz Stefanek mówił natomiast o wynikach ankiety – przeprowadzonej wśród polskich intelektualistów przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego – na temat tego, jaką dziś rolę odgrywa pojęcie totalitaryzmu w debacie o II wojnie światowej.
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu został ustanowiony przez Parlament Europejski. Po raz pierwszy święto było obchodzone w 2009 roku, w 70. rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow.
Więcej w rozmowie z Tomaszem Stefankiem.
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR
____________________
Data emisji: 23.08.17
Godzina emisji: 11.35
REKLAMA
Polecane
REKLAMA