Jasna Góra: 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Mamy widzieć własne dobro i o nie zabiegać w jedności i harmonii, będąc jednocześnie otwartymi, współczującymi i gotowymi do pomocy potrzebującym, słabym i prześladowanym, migrantom i uchodźcom - mówił w sobotę na Jasnej Górze abp Wojciech Polak. Prymas Polski wygłosił tam homilię do uczestników głównych obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 

2017-08-26, 11:52

Jasna Góra: 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
24. Foto: 24

Posłuchaj

26.08.2017 Fragment serwisu informacyjnego PR24 (11.01)
+
Dodaj do playlisty

W mszy będącej głównym punktem uroczystości rocznicowych uczestniczą przedstawiciele władz państwowych, m.in. prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, a ze strony władz kościelnych m.in. episkopat Polski.

W homilii prymas m.in. prosił Boga, aby zamkniętych i przekonanych o własnych racjach uwrażliwiał na dobro wspólne, na potrzebę wspólnego budowania ładu i porządku społecznego. Apelował przy tym o poszanowanie porządku i ładu społecznego oraz konstytucyjnego.

"Mamy w prawdziwym i szczerym dialogu szukać rozwiązań, które nie byłyby kierowane przeciw komukolwiek, ale w trwały i zrozumiały sposób reformowały instytucje służące ludzkiemu dobru i sprawiedliwości. Mamy widzieć nasze własne dobro i szanować je i o nie zabiegać w jedności i harmonii, będąc jednocześnie otwartymi, współczującymi i gotowymi do pomocy tym najbardziej potrzebującym, słabym i prześladowanym, migrantom i uchodźcom" - zaakcentował abp Polak.

"Nie możemy też pomijać wezwania świętego Jana Pawła II do budowania wspólnego domu dla całej Europy, opartego na solidarnej miłości społecznej, na pragnieniu zrozumienia siebie nawzajem" - zaznaczył.

REKLAMA

Wskazał, że zawierzenie Jezusowi i wysłuchanie wezwania Maryi z Kany Galilejskiej: zróbcie wszystko cokolwiek Jezus wam powie, pozwoli na doświadczenie cudu przemiany. "To znaczy Jezus będzie, o ile mu na to pozwolimy, przemieniał nasze trudne sytuacje, otwierał je i czynił bardziej Bożymi, a zarazem bardziej ludzkimi" - wyjaśnił. 


PR24/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej