Bezpiecznie na drodze. Jak zachować się widząc pojazd uprzywilejowany?
Z policyjnych statystyk wynika, że nie ma tygodnia bez mniej lub bardziej groźnych kraks z udziałem karetek pogotowia czy innych pojazdów, mających na drodze szczególne prawa. Zdaniem ekspertów wciąż jeszcze nie wszyscy kierowcy potrafią zachować się, widząc pojazd uprzywilejowany. Potrzeba kampanii społecznej, by uświadomić ludziom, jak przepis ma funkcjonować w praktyce. O problemie w Polskim Radiu 24 mówił Wojciech Pasieczny, biegły sądowy ds. ruchu drogowego.
2017-08-29, 13:49
Posłuchaj
Gość tłumaczył, że najczęstszą reakcją na pojawienie się pojazdu uprzywilejowanego jest hamowanie. – Nie zawsze jest dobre, przede wszystkim trzeba zrobić korytarz – mówił. Wskazywał, że kierowcy nie zwracają uwagi na sygnał dźwiękowy i reagują dopiero wtedy, gdy widzą przed sobą samochód. – To trzeba uczynić wcześniej. Duże miasta mają jeszcze to do siebie, że dźwięk dociera nie wiadomo skąd. W związku z tym trzeba zachować szczególną ostrożność, zwolnić, rozejrzeć się – podkreślał.
W ocenie Wojciecha Pasiecznego, błąd pojawia się już na etapie nauczania. – Nie sądzę, by na kursach ktoś przywiązywał do tego szczególną wagę. Prawdopodobnie nie mówi się, w jaki sposób trzeba umożliwić przejazd. Brakuje kierowcom obycia i zdrowego podejścia, jak to uczynić – zaznaczył.
Jak zwrócił uwagę gość, pomocna w edukacji mogłaby być kampania społeczna. – Widziałbym to w ten sposób, żeby pokazać z pozycji kierowcy i pojazdu uprzywilejowanego, jak się wzajemnie zbliżają i po co ten pojazd uprzywilejowany jedzie. Karetka, policja, straż jadą po to, by uratować życie. Trzeba kierowcom uświadomić, że to nie fanaberia, ale potrzeba. Poza tym pokazać jak się zachować, jak się rozjechać – przekonywał.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.
Polskie Radio 24/ip
____________________
Data emisji: 29.08.2017
Godzina emisji: 13:15
Polecane
REKLAMA