X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Ostrołęka: Powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 08:27
Gościem Polskiego Radia 24 był Jacek Karczewski. Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce na naszej antenie mówił o powstającej na terenie byłego aresztu śledczego placówce – w poniedziałek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod jej budowę. Otwarcie muzeum planowane jest na jesień przyszłego roku.
Audio
  • 4.10.17 Ostrołęka: Powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych
Dyrektor Muzeum Jacek Karczewski podczas uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod przebudowę budynku Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, 02.10.2017
Dyrektor Muzeum Jacek Karczewski podczas uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod przebudowę budynku Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, 02.10.2017Foto: PAP/Paweł Supernak

Jak podkreślał w PR24 Jacek Karczewski, ostrołęckie muzeum ma wiele wspólnego z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które mieści się w byłym areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie.

– Nasz obiekt został oddany do użytku w 1903 roku, od samego początku funkcjonował jako areszt śledczy i więzienie. Przez okres carski, okupację niemiecką i rządy komunistów byli tam przetrzymywani Polacy, często z przyczyn politycznych – mówił na naszej antenie dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. – Wiemy też, z uzyskiwanych dokumentów, że na terenie ostrołęckiego aresztu komuniści wykonywali wyroki śmierci – dodawał gość PR24.

Placówka ma upamiętniać Żołnierzy Polski Niepodległej, ma też uczyć i edukować. Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce jest finansowana w ramach dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakończenie prac przewidziano na koniec czerwca 2018 roku. Otwarcie muzeum dla zwiedzających ma nastąpić jesienią przyszłego roku.

Więcej w całej rozmowie z Jackiem Karczewskim.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/PAP

____________________ 

Data emisji: 4.10.17

Godzina emisji: 7.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 11:22
Żołnierze wyklęci nie uznali porządku po zakończeniu II wojny światowej i z bronią w ręku wystąpili przeciw stalinizmowi. Wielu z nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach. Byli uznawani za bandytów, którzy występowali przeciwko komunistycznej władzy ludowej. 1 marca obchodzą swoje święto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zdrajcy wyklętych". Wojna sprawdzianem charakterów

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 14:21
Zdrajcy żołnierzy wyklętych – ludzie bez skrupułów, którzy zbudowali swoje powojenne kariery na śmierci i tragedii. Kim byli Ci, którzy zdradzali i donosili na żołnierzy podziemia niepodległościowego? Co na tym zyskiwali i jak potoczyły się później ich losy i kariery? O tym w audycji Wszystko Jest Historią mówili historycy Szymon Nowak, publicysta, pisarz, autor  książki "Zdrajcy wyklętych" i Michał Gruszczyński, pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Wielu żołnierzy Armii Krajowej zapłaciło najwyższą cenę za miłość do ojczyzny”

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 08:13
- Powstańcy warszawscy, żołnierze najpiękniejszej polskiej armii jaką była Armia Krajowa, marzyli o wolnej Polsce. Chcieli być politykami, dziennikarzami i artystami, niestety nie było im to dane. Najpierw była hekatomba powstania warszawskiego, wymordowane i zrujnowane miasto, potem obozy jenieckie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne poszukiwania IPN w b. więzieniu na warszawskim Mokotowie

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 08:15
Fragment czaszki ludzkiej odnaleziono podczas rozpoczętego w poniedziałek trzeciego etapu prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie b. więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie - poinformował szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztof Szwagrzyk. O pracach archeologicznych w byłym więzieniu na Mokotowie mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, mieszczącego się w byłym więzieniu na Rakowieckiej.
rozwiń zwiń