Wiceprezes IPN: czas długich oczekiwań za identyfikację ofiar totalitaryzmów za nami

Szybsza identyfikacja szczątków ofiar totalitaryzmów - to główny cel podpisanego dziś porozumienia o współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej a konsorcjum sześciu uczelni medycznych. W skład tej grupy wchodzą uniwersytety medyczne z Białegostoku, Lublina, Poznania, Warszawy, Wrocławia i Collegium Medicum w Bydgoszczy. O porozumieniu IPN-u z uczelniami medycznymi mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

2017-10-04, 20:31

Wiceprezes IPN: czas długich oczekiwań za identyfikację ofiar totalitaryzmów za nami
Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk podczas podpisania umowy o współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Konsorcjum GRID w zakresie prowadzenia badań identyfikacyjnych ofiar zbrodni przeciwko narodowi polskiemu, 4 bm. w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie. . Foto: PAP/Marcin Kmieciński

Posłuchaj

04.10.2017 Krzysztof Szwagrzyk: „By przyspieszyć tempo badań doprowadziliśmy do tego, że powstaje konsorcjum”.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Krzysztofa Szwagrzyka dotychczasowe długie oczekiwania na wyniki badań DNA były nie do przyjęcia. – Działania poszukiwawcze i identyfikacyjne IPN-u mają ogromną skalę. Odnajdywane szczątki muszą być identyfikowane, a rodziny w możliwie krótkim czasie powinny otrzymywać wyniki badań genetycznych. By przyspieszyć tempo badań doprowadziliśmy do tego, że powstaje konsorcjum – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W konsorcjum nie znalazł się Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, którego specjaliści w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów identyfikowali od 2012 roku odnalezione przez IPN szczątki. IPN tłumaczy, że Pomorski Uniwersytet Medyczny nie spełnił wymogów formalnych, zaś naukowcy ze Szczecina mówią, że nie chcieli prowadzić badań naukowych, uzależnionych od zgody Instytutu. IPN zaznacza jednak, że drzwi do konsorcjum są nadal otwarte dla każdej uczelni.

Według wiceprezesa IPN-u w ciągu najbliższych miesięcy pojawią się wyniki badań konsorcjum. – Wierzymy, że czas długich oczekiwań na identyfikację jest już za nami i niedługo będziemy mogli pokazać kolejne nazwiska ofiar. Dążymy do tego, by badania nie trwały dłużej niż kilka miesięcy. Formuła konsorcjum jest otwarta i zapraszamy wszystkich do współpracy, po spełnieniu warunków. Wierzę, że Pomorski Uniwersytet Medyczny się dołączy w przyszłości – mówił prof. Szwagrzyk.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_____________________ 

Data emisji: 04.10.2017

Godzina emisji: 16:40


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej