TK: ustawa o Sądzie Najwyższym częściowo niezgodna z konstytucją

Wskazanie kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego było wadliwe, jednak powołanie przez prezydenta I prezesa SN jest skuteczne - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie orzekli we wtorek także, że trzy ustawy zaskarżone przez Rzecznika Praw Obywatelskich są zgodne z konstytucją. Orzeczenia TK komentował w Polskim Radiu 24 prawnik dr Łukasz Chojniak z Uniwersytetu Warszawskiego.

2017-10-24, 20:30

TK: ustawa o Sądzie Najwyższym częściowo niezgodna z konstytucją
Warszawa, 24.10.2017. Siedziba Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie, 24 bm. Trybunał ogłosi dziś wyrok co do konstytucyjności regulaminu wyboru kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego oraz w sprawie konstytucyjności zapisów trzech ustaw z 2016 r., regulujących działalność TK. . Foto: PAP/Leszek Szymańsk

Posłuchaj

24.10.2017 dr Łukasz Chojniak: „Niezależnie od tego, jakie mamy poglądy, to uczciwość wymaga tego, by ktoś inny wypowiadał się o naszych sprawach”.
+
Dodaj do playlisty

Trybunał orzekł, że ustawa o Sądzie Najwyższym, w zakresie dotyczącym regulaminu wyboru kandydatów na I prezesa SN, jest częściowo niekonstytucyjna. Jednak jak uzasadnił wiceprezes Trybunału sędzia Mariusz Muszyński nie stanowi to podstaw do uznania za nieważne powołania na to stanowisko profesor Gersdorf, ponieważ działania prezydenta nie mogą być przedmiotem kontroli sądowej. Zdaniem Łukasza Chojniaka pojawienie się tej sprawy w obecnej sytuacji politycznej budzi wątpliwości.

- Posłowie PiS chcieli, by za stwierdzeniem niekonstytucyjności wyboru I prezesa SN były zakwestionowane wszystkie jego orzeczenia. TK odpowiedział, że tryb wyboru nie jest właściwy, natomiast dodał, że wybór powinien zostać poprawiony od następnego powołania. Obecny sposób wyboru obowiązywał od 2003 roku, dlatego można stwierdzić, że wniosek posłów PiS wpisuje się w obecny spór co do przyszłości Sądu Najwyższego. Dlatego dziwnym trafem wtorkowe orzeczenie TK otwiera drogę do twierdzenia przez PiS, że trzeba naprawić wybór prezesa SN – mówił prawnik.

Trybunał  na posiedzeniu niejawnym rozstrzygał między innymi czy zapis o włączeniu do orzekania trzech sędziów wybranych w grudniu 2015 roku jest zgodny z konstytucją. Skargi Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara dotyczyły również praw pracowników Trybunału, naruszenia zasady trójpodziału władzy oraz uniemożliwienia Trybunałowi orzekania w sprawie przepisów, które przestały obowiązywać. Według Chojniaka decyzja Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie jest niewytłumaczalna.

- Stała się rzecz nieprawdopodobna. W sprawie dotyczącej wyboru tzw. sędziów dublerów, którzy zostali wybrani na miejsca już zajęte, orzekali sędziowie, którzy są żywo zainteresowani tą sprawą, ponieważ to oni są tymi sędziami dublerami. Nie trzeba znać prawa, ta sprawa to kwestia elementarnego poczucia przyzwoitości. Niezależnie od tego, jakie mamy poglądy, to uczciwość wymaga tego, by ktoś inny wypowiadał się w postępowaniu, które nas dotyczy. Przewidywalne jest orzekanie we własnej sprawie – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_____________________

REKLAMA

Data emisji: 24.10.2017

Godzina emisji: 20:06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej