Ukraina potrzebuje 6 miliardów dolarów na obronność. Szmyhal apeluje do sojuszników

Ukrainie potrzebne jest sześć miliardów dolarów na zakupy obronne. Minister obrony kraju Denys Szmyhal uważa, że tylko ta kwota pomoże zwiększyć produkcję dronów oraz systemów obrony przeciwlotniczej.

2025-07-21, 20:16

Ukraina potrzebuje 6 miliardów dolarów na obronność. Szmyhal apeluje do sojuszników
Denys Szmyhal poinformował, że Ukraina potrzebuje 6 mld dolarów na uzbrojenie. Foto: THIERRY MONASSE/REPORTER/East News

Ukraina potrzebuje 6 miliardów dolarów. Chodzi o zakup broni

Ukraina potrzebuje sześciu miliardów dolarów, aby załatać lukę w tegorocznych wydatkach na zakupy obronne - poinformował w poniedziałek minister obrony Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany przez agencję Reutera. Wypowiedź ta padła w trakcie zebrania online grupy kontaktowej ds. Ukrainy, której przewodzą Wielka Brytania i Niemcy. Szmyhal został na nim powitany w roli ministra obrony. Na czele resortu stanął 17 lipca, a wcześniej, od 2020 r., był premierem Ukrainy.

Zdaniem Szmyhala zapewnienie Ukrainie sześciu miliardów dolarów pomogłyby w zwiększeniu produkcji dronów oraz systemów obrony przeciwlotniczej. Lukę, o której powiedział minister obrony, mogłyby prawdopodobnie częściowo zasypać zakupy dla Ukrainy baterii Patriot z USA, planowane przez państwa europejskie. Jeden system tej zaawansowanej broni przeciwrakietowej kosztuje 1 mld dolarów. Zgodnie z ustaleniami z USA, dwa mają zakupić i przekazać Ukrainie Niemcy, a jeden - Norwegowie. Szczegóły transakcji nie są jednak znane i mają dopiero zostać omówione.

Grupa kontaktowa ds. Obrony Ukrainy

Grupa kontaktowa ds. Obrony Ukrainy (UDCG), znana też jako Grupa Ramstein, przyjęła w poniedziałek 50-dniowy program mający na celu uzbrojenie Ukrainy i zmuszenie przywódcy Rosji Władimira Putina do negocjacji pokojowych - poinformował w poniedziałek na kanale X brytyjski minister obrony John Healey. Szef resortu ogłosił również zawarcie nowej umowy na dostawę stronie ukraińskiej amunicji niezbędnej do obrony powietrznej. Healey nie ujawnił na kanale X szczegółów tego porozumienia, ale brytyjski dziennik "Telegraph" przewiduje, że dotyczy to zgody Niemiec i Wielkiej Brytanii na zakup większej liczby pocisków przeciwlotniczych za 170 mln euro z niemieckiego budżetu.

Donald Trump zagroził Rosji sankcjami

Decyzja Grupy Ramstein została podjęta po tym, jak prezydent USA Donald Trump 14 lipca zagroził, że jeśli w ciągu 50 dni nie dojdzie do porozumienia z Rosją w sprawie wojny w Ukrainie, ogłosi surowe cła wobec Moskwy i sankcje wobec jej partnerów handlowych. Stawka taryf może wynieść 100 proc. Poinformował też, że Stany Zjednoczone będą wysyłać Ukrainie uzbrojenie, za które zapłacą sojusznicy z NATO. Następnego dnia Trump nie wykluczył, że termin 50 dni może zostać skrócony, jeśli zobaczy, że Rosja nie podchodzi do tego poważnie.

Czytaj także:

Grupa Kontaktowa ds. Obrony Ukrainy powstała 26 kwietnia 2022 r. To międzynarodowa platforma współpracy, której celem jest koordynacja pomocy wojskowej dla Ukrainy. W jej skład wchodzi przeszło 50 krajów, w tym Polska.

Kolejne ataki Rosji

W nocy z niedzieli na poniedziałek wojska rosyjskie przypuściły kolejny zmasowany atak rakietowy i dronowy na ukraińskie miasta. W jego wyniku zginęły co najmniej dwie osoby, a 15 zostało rannych.

Źródło: PAP/hjzrmb

Polecane

Wróć do strony głównej