Warszawa: Tydzień Różnorodności Językowej

W dniach 13-18 listopada Warszawa stanie się stolicą unikatowych języków. W ramach otwartych wydarzeń organizowanych przez Uniwersytet Warszawski w ramach Tygodnia Różnorodności Językowej będzie można usłyszeć języki zagrożone wymarciem, m.in. Wilamowian mieszkających w południowej Polsce, Łemków, Buriatów z Azji czy język Indian z Meksyku.

2017-11-12, 12:30

Warszawa: Tydzień Różnorodności Językowej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain

Posłuchaj

12.11.17 dr Stanisław Kordasiewicz: „W językach zawarte są bardzo bogaty dorobek historyczny i dziedzictwo kulturowe różnych społeczności (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Przez sześć dni listopada stolica będzie obfitowała w wydarzenia językowo-kulturowe. Jak twierdzą organizatorzy – naukowcy z Wydziału "Artes Liberales" UW – celem Tygodnia Różnorodności Językowej jest zwrócenie uwagi na szczególną rolę kulturową, jaką odgrywają języki mniejszościowe, a także na korzyści płynące z wielojęzyczności.

– Jest to jedna z najważniejszych części projektu "Zaangażowana humanistyka". W czasie wydarzenia motywem przewodnim będą języki, które należy wspierać i pozwalać się rozwijać, gdyż grozi im całkowity zanik. Na co dzień są przez nas niemal niezauważalne, ale stanowią istotną wartość dla społeczności, które się nimi posługują. Ponad 100 gości z całego świata będzie prowadziło prelekcje na temat tych grup językowych – wyjaśnił dr Stanisław Kordasiewicz z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.

W kilku miejscach Warszawy odbędą się wystawy zdjęć, warsztaty, konferencje, koncerty i pokazy filmów. Organizatorzy przewidzieli również atrakcje dla najmłodszych. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Ponadto w audycji dr Stanisław Kordasiewicz w szerszy sposób przedstawił znaczenie i rolę języków zanikających.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

_____________________

Data emisji: 12.11.17

Godzina emisji: 12.07

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej