System Patriot. „Ważne, byśmy otrzymali jak największy pułap offsetu”

10,5 mld dolarów to cena, która została przedstawiona amerykańskiemu Senatowi za system obrony przeciwrakietowej Patriot. Przyjmuje się, że jest to cena maksymalna, z której w trakcie negocjacji Amerykanie mogą nieco zejść. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.

2017-11-20, 12:32

System Patriot. „Ważne, byśmy otrzymali jak największy pułap offsetu”
Mark Holloway . Foto: flickr/Mark Holloway/CC BY 2.0

Posłuchaj

20.11.17 Artur Wróblewski o zakupie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot.
+
Dodaj do playlisty

Amerykański Departament Stanu przesłał do Kongresu oficjalną notę o zamiarze zawarcia kontraktu. Wynika z niej, że Polska zamierza kupić od Stanów Zjednoczonych zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot w najbardziej aktualnej konfiguracji IBCS, składające się m.in. z czterech nowoczesnych radarów (AN/MPQ-65), szesnastu wyrzutni (M903) oraz 208 pocisków przechwytujących (PAC-3 MSE). Pakiet będzie też obejmować pociski testowe, systemy kontroli ognia i generatory.

Jak zaznaczył Artur Wróblewski, „arabskim targiem można spierać się o cenę i próbować z niej schodzić, ale znając doświadczenia Amerykanów może to być bardzo trudne, tym bardziej, że system, który chcemy kupić ma mieć zintegrowany system dowodzenia IBCS”.

- Ważne w negocjacjach jest też to, byśmy otrzymali jak największy pułap offsetu. Przyjmuje się, że 20 – 30 proc. to normalny offset. Dobrze by było, gdyby Polska miała 50 proc. – mówił ekspert.

Dodał, że możliwe jest to, że Polska dostanie początkowo system starego typu „opartego na architekturze zamkniętej”. - Być może dostaniemy w pierwszej transzy coś starego, co w 1984 roku dostali Holendrzy, a później Niemcy. Warto jednak być może przystać na to i poczekać kilka lat, by dostać system, który dopiero będzie wchodził do użycia i który będzie najnowocześniejszy. Tak się może stać gdy będziemy współpartycypować w produkcji komponentów nadawczo-odbiorczych opartych na technologii azotku galu zamiast arsenku galu, czyli jeśli zostanie wynegocjowany dobry offset przez biuro offsetowe polskiego MON-u – podsumował Wróblewski.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grabowski

Polskie Radio 24/pr

____________________

REKLAMA

Data emisji: 20.11.17

Godzina emisji: 10:45

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej