Wzrosną nakłady na opiekę zdrowotną. Komentarz

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, szacuje, że w ciągu pierwszych dziesięciu lat obowiązywania nowej ustawy do systemu trafi dodatkowe 500 miliardów złotych. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Marią Liburą, ekspertką ds. zdrowia z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i Uczelni Łazarskiego.

2017-11-23, 14:56

Wzrosną nakłady na opiekę zdrowotną. Komentarz
Szacuje się, że w ciągu pierwszych dziesięciu lat obowiązywania nowej ustawy do systemu trafi dodatkowe 500 miliardów złotych. Foto: EASTNEWS/Zofia Drozynska

Posłuchaj

23.11.17 Wzrosną nakłady na opiekę zdrowotną. Komentarz
+
Dodaj do playlisty

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej zakłada, że w 2018 roku na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB, a rok później – 4,86 proc. Docelowy poziom nakładów wyznaczono na 6 proc. PKB – ma on być osiągnięty w 2025 roku.

W opinii Marii Libury, projekt zwiększający nakłady na system opieki zdrowotnej powinien był być procedowany wcześniej. Zdaniem ekspertki, gdyby rząd zajął się tą sprawą przed protestem rezydentów, zmiany byłyby zapisane po stronie sukcesów Rady Ministrów.

– To kiedyś będzie nazwane „Paradoksem Radziwiłła”. Obecny szef resortu zdrowia jest bowiem pierwszym ministrem, któremu udało się uzyskać rzeczywiste zobowiązanie rządu do zwiększenia nakładów na opiekę zdrowotną, a jednocześnie jest tak mocno krytykowany – wskazywała gość PR24. – Dzieje się tak dlatego, ponieważ to wszystko wprowadzane jest już po proteście rezydentów, podczas którego wskazano jak duże są niedobry kadrowe, jakie są problemy dotyczące płac w systemie. Został przegapiony właściwy moment. Jeszcze na początku kadencji byłby to wielki sukces rządu, dziś to kompromis – pointowała Maria Libura.

Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia jest głównym postulatem lekarzy rezydentów, którzy w październiku prowadzili protest głodowy. Lekarze zapowiedzieli, że w placówkach na terenie całego kraju będą wypowiadać klauzulę opt-out, która pozwala im pracować dłużej, niż przewidują obowiązujące normy.

REKLAMA

Protest medyków jest obecnie prowadzony przez Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM), które skupia kilkanaście związków zawodowych i organizacji. PZM przygotowało projekt obywatelski, w którym docelowy poziom finansowania ochrony zdrowia wyznaczono na nie mniej niż 6,8 proc. PKB od 2021 roku.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/PAP/zz

___________________

REKLAMA

Data emisji: 23.11.17

Godzina emisji: 13.45


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej