more_horiz

40 lat temu powstał SKS we Wrocławiu. Obchody rocznicowe

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 13:31
– Chcieliśmy wyjść z cienia – mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, współzałożyciel Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie. SKS-y powstały w pięciu ośrodkach akademickich na przełomie 1977 i 1978 roku.
Audio
  • 25.11.17 40 lat temu powstał SKS we Wrocławiu. Obchody rocznicowe
Wystawa: 20 lecie Solidarności w Małopolsce, na pierwszym planie list prokuratury w sprawie śledztwa dotyczącego śmierci Stanisława Pyjasa.
Wystawa: 20 lecie Solidarności w Małopolsce, na pierwszym planie list prokuratury w sprawie śledztwa dotyczącego śmierci Stanisława Pyjasa.Foto: JUSTYNA MIELNIKIEWICZ/REPORTER

We Wrocławiu trwają obchody 40-lecia powstania tamtejszego Studenckiego Komitetu Solidarności. Jak podkreślał na naszej antenie Krzysztof Turkowski, historyk, w przeszłości związany z wrocławskim SKS-em, powstanie Komitetu na Dolnym Śląsku było związane bezpośrednio z zawiązaniem pierwszego Komitetu w Krakowie.

– Komitet wrocławski powstał kilka miesięcy po dramacie, jaki rozegrał się w Krakowie, po śmierci Stanisława Pyjasa – relacjonował Krzysztof Turkowski. W Polskim Radiu 24 rozmawialiśmy również z Bronisławem Wildsteinem, jednym z pomysłodawców utworzenia krakowskiego SKS-u powstał w maju 1977 roku.

– Pomysł pojawił się w trakcie juwenaliów. Postanowiliśmy, że wykorzystamy ten moment na poinformowanie studentów, całego społeczeństwa, o śmierci Stanisława Pyjasa. Chcieliśmy zmienić juwenalia w manifestację żałobną. To się udało – mówił gość PR24. – Wówczas też padła propozycja powołania jakiejś organizacji. Choć działaliśmy już wcześniej, pomagaliśmy m.in. represjonowanym robotników, to nie mieliśmy nawet nazwy – dodawał Wildstein, podkreślając rolę, jaką SKS-y odegrały w walce z komunizmem. – To były istotne ogniwa przedsierpniowego ruchu opozycyjnego. Bez tej opozycji „Solidarność” nie powstałaby podczas Sierpnia ’80 – oceniał.

Studencki Komitet Solidarności we Wrocławiu został powołany do życia 14 grudnia 1977 roku.

Więcej w całej audycji.

Polskie Radio 24/zz

____________________ 

Data emisji: 25.11.17

Godzina emisji: 12.15

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem