Czy będzie kompromis ws. niemieckiego rządu? "Możliwe są trzy rozwiązania"

Prezydent Niemiec przekonywał liderów CDU, CSU i SPD - Angelę Merkel, Horsta Seehofera i Martina Schulza do podjęcia rozmów o utworzeniu koalicyjnego rządu. Frank-Walter Steinmeier chce uniknąć przedterminowych wyborów. Czy niemieckim politykom uda się osiągnąć kompromis? O tym w Polskim Radiu 24 rozmawialiśmy z Michałem Kędzierskim, ekspertem ds. międzynarodowych.

2017-12-02, 17:45

Czy będzie kompromis ws. niemieckiego rządu? "Możliwe są trzy rozwiązania"
Kanclerz Angela Merkel, przewodniczący CSU Horst Seehofer oraz prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Berlin, 30.11.2017. Foto: PAP/EPA/GUIDO BERGMANN / GERMAN GOVERNMENT HANDOUT

Posłuchaj

02.12.17 Michał Kędzierski: „Obecnie na niemieckiej scenie politycznej panuje chaos (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Po zakończeniu ponad dwugodzinnego spotkania, które odbyło się wieczorem w siedzibie głowy państwa, nie podano żadnych szczegółów. Uczestnicy rozmów chcą najpierw poinformować o przebiegu rozmowy gremia kierownicze swoich partii.

– W tej chwili możliwe są trzy scenariusze zakończenia kryzysu politycznego w Niemczech. Każdy z nich niesie za sobą pewnego rodzaju ryzyka. Pierwszym z nich jest odnowienie koalicji CDU/CSU i SPD. Drugą możliwością jest rząd mniejszościowy, który po II wojnie światowej nie był w Niemczech testowany. Trzecim rozwiązaniem są przedterminowe wybory – wskazał Michał Kędzierski.

We wcześniejszych wystąpieniach prezydent Steinmeier dał wyraźnie do zrozumienia, że po fiasku wcześniejszych prób utworzenia rządu uważa koalicję bloku chadeckiego CDU/CSU z SPD za najlepsze wyjście z obecnej sytuacji. Taka koalicja rządziła Niemcami w minionych czterech latach.

– Zarówno chadecy, jak i socjaldemokraci skłonni są, by rozpocząć rozmowy dotyczące odnowienia tzw. wielkiej koalicji. Jednak ich rezultat jest wielką niewiadomą. Po tym, jak upadły negocjacje dotyczące zawiązania koalicji jamajskiej, niewykluczone, że i kolejna próba zakończy się porażką. Wpływ na taki wynik mogą mieć duże podziały w SPD i stanowisko części jej członków, którzy twierdzą, że chadecy zbyt dobrze wychodzą z socjaldemokratami i ich ugrupowanie zawsze traci na takim mariażu – dodał ekspert.

REKLAMA

Od ponad miesiąca Niemcy są rządzone przez gabinet komisaryczny, który formalnie ma takie same uprawnienia jak zwykły rząd, lecz w praktyce ma znacznie ograniczone możliwości podejmowania decyzji.

PAP/Polskie Radio 24/db

____________________ 

Data emisji: 02.12.17

Godzina emisji: 17.07

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej