Marek F. prawomocnie skazany. "Afera podsłuchowa nie została zakończona"

Biznesmen Marek F. jest już prawomocnie skazany na 2,5 roku więzienia i grzywnę za podsłuchy w stołecznych restauracjach. Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał taki wyrok I instancji wobec F. O aferze podsłuchowej mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor z "Gazety Polskiej Codziennie".

2017-12-12, 12:15

Marek F. prawomocnie skazany. "Afera podsłuchowa nie została zakończona"
Restauracja "Sowa i Przyjaciele" - jeden z lokali w których podsłuchiwano polityków. Foto: Adrian Grycuk/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

12.12.2017 Piotr Nisztor: „Do dzisiaj nie wiemy jak wyglądała cała sprawa podsłuchów”
+
Dodaj do playlisty

Jednocześnie SA utrzymał we wtorek prawomocnie ubiegłoroczne wyroki Sądu Okręgowego w Warszawie wobec pozostałych oskarżonych. Szwagier F. Krzysztof Rybka jest skazany na karę 10 miesięcy w zawieszeniu i grzywnę. Kelner Konrad Lassota jest skazany na karę 10 miesięcy w zawieszeniu i grzywnę. Od wyroku bezwzględnego więzienia przysługuje kasacja do Sądu Najwyższego.

Według Piotra Nisztora do dzisiaj nie wiemy jak wyglądała cała sprawa podsłuchów. - Spodziewałem się, że sąd i prokuraturą będą próbowały pójść łatwą drogą, dopaść odpowiedzialnych za nielegalne podsłuchy. Nie wiemy ile nagrań zostało wykonanych, gdzie się one teraz znajdują i czy są używane do wywierania nacisków. Ta sprawa to wielka porażka organów ścigania zarządzanych przez rząd PO-PSL - będzie się długo jeszcze odbijać czkawką – mówił dziennikarz.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 prokuratura powinna zająć się treścią nagrań, a nie ich wykonawcami. – Podczas tych rozmów dyskutowano o poważnych sprawach, istotnych dla prokuratury. Pamiętam, że gdy ujawnialiśmy te nagrania, to starano się skupić nie na tym, co zostało nagrane, tylko ścigać tych, którzy ujawnili nagrania. Sąd wpisał się w tę retorykę, a ci, którzy dyskutowali o bulwersujących sprawach nadal chodzą na wolności. Ta afera nie została zakończona – wskazywał Nisztor.

Sprawa dotyczy nagrywania w latach 2013-2014 roku osób z kręgów polityki i biznesu w dwóch restauracjach. Nagrano m.in. ówczesnych szefów: MSW - Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ - R. Sikorskiego, resortu infrastruktury - Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę, szefa CBA Pawła Wojtunika. W sumie, podczas 66 nielegalnie nagranych spotkań, utrwalono rozmowy ponad stu osób; prokuraturze udało się ustalić tożsamość 97. Ujawnione w mediach nagrania wywołały w 2014 roku kryzys w rządzie Donalda Tuska

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 12.12.2017

Godzina emisji: 11:35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej