Jak radzić sobie z nietolerancją?
W ostatnich latach w związku z kryzysem migracyjnym w Europie wzrasta niechęć do przyjmowania uchodźców i migrantów oraz udzielania im pomocy. Rośnie też liczba przestępstw na tle rasowym. Czy zmianie uległo nasze nastawienie wobec cudzoziemców? Gościem Polskiego Radia 24 był dr Mateusz Woiński z Akademii Leona Koźmińskiego.
2018-01-14, 12:17
Posłuchaj
Po tym, jak na warszawskiej Ochocie została napadnięta 14-letnia dziewczynka pochodzenia tureckiego policja wszczęła intensywne śledztwo aby ustalić przebieg zajścia i sprawcę. Kilka dni później dwóch Syryjczyków zostało napadniętych w centrum Wrocławia.
Zdaniem ekspertów problem przestępczości motywowanej ksenofobią czy rasizmem jest widoczny i narasta. Jak zauważył gość audycji, jeżeli pojawia się informacja o wydarzeniu z udziałem imigrantów w mediach społecznościowych, to automatycznie powiela się ona w mediach. - Daje to wrażenie, jakoby takich sytuacji było bardzo dużo, jednak fakt zwiększania się przestępczości na tle rasowym potwierdzają statystyki policyjne - zauważył dr Mateusz Woiński.
Jak tłumaczył ekspert powielanie informacji o tych zdarzeniach ma dobre i złe strony. – Z jednej strony, jeżeli sprawcy zostają od razu złapani, wiemy jakie konsekwencje może mieć takie działanie. Z drugiej może to powodować rozpad więzi w społeczeństwie – ostrzegał dr Woiński.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/kawa
____________________
Data emisji: 14.01.18
Godzina emisji: 11.06
REKLAMA