Protesty w związku z projektami ustaw zmieniającymi prawo aborcyjne

Na 17 stycznia Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział tzw. Czarną Środę, czyli protesty związane z odrzuceniem projektu Ratujmy Kobiety i przekazaniem do dalszych prac propozycji komitetu #ZatrzymajAborcję. W Warszawie zapowiedziano m.in. zgromadzenia przed biurami PO, Nowoczesnej i PiS. Pikiety popierające projekt #ZatrzymajAborcję zapowiadają natomiast na środę organizacje antyaborcyjne. O protestach mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Grzegorz Górny.

2018-01-17, 11:08

Protesty w związku z projektami ustaw zmieniającymi prawo aborcyjne
Protest kobiet po odrzuceniu przez Sejm projektu ustawy Ratujmy Kobiety. Foto: Lukasz Szelag/REPORTER/EASTNEWS

Posłuchaj

17.01.2018 Grzegorz Górny: W 1993 roku tez mówiono, że ustawa zakazująca aborcji będzie dzielić na lata
+
Dodaj do playlisty

Złożenie poselskiego projektu, liberalizującego przepisy dot. aborcji oraz zainicjowanie kampanii medialnej przeciwko ich zaostrzeniu - to postulaty, które w liście otwartym do przewodniczących klubów PO i N skierowały organizacje kobiece i Obywatele RP.

„W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony” - powiedział PAP marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Zdaniem Grzegorza Górnego Polacy są przeciwni aborcji. – W 1993 roku tez mówiono, że ustawa zakazująca aborcji będzie dzielić na lata. Okazało się, że jednak nazwano to kompromisem, ponieważ istniał konsensus, że większość Polaków była przeciwko aborcji na życzenie. To zadecydowało o trwałości tego prawa. W tym przypadku mamy do czynienia w tym, że te rozwiązania mają według mnie zakorzenienie społeczne – przekonywał gość Polskiego Radia 24

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________

Data emisji: 17.01.2018

REKLAMA

Godzina emisji: 10:13


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej