Jak działał wywiad cywilny w PRL?

Wywiad cywilny stanowił integralną część organów bezpieczeństwa Polski Ludowej i miał ściśle wytyczone pole i działania. Głównym zadaniem jednostek UB i SB działających w kraju było kontrolowanie społeczeństwa. O wywiadzie cywilnym w PRL-u mówił w Polskim Radiu 24 historyk IPN dr Witold Bagieński, autor książki "Wywiad Cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961".

2018-02-04, 17:51

Jak działał wywiad cywilny w PRL?
Witold Bagieński. Foto: PR24

Posłuchaj

04.02.2018 Witold Bagieński o wywiadzie cywilnym PRL-u.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał Witold Bagieński, wywiad cywilny to bezpieka. - Badania nad bezpieką toczą się od wielu lat. Mam wrażenie, że w ostatnim czasie skoncentrowaliśmy się na ostatnim okresie PRL-u, tymczasem w kwestii początków nie wszystko zostało napisane. Zająłem się wywiadem cywilnym, który był w strukturach MBP (Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego). Równolegle do niego istniał wywiad wojskowy. Wywiad cywilny powstał jeszcze podczas trwania działań wojennych na samym początku 1945 roku – mówił historyk.

Według gościa Polskiego Radia 24 działalność wywiadu cywilnego była skierowano w dużej mierze przeciwko rządowi na uchodźctwie. – Latem 1945 władza ludowa zaczęła tworzyć ambasady i konsulaty, które są obszarem struktury zagranicznej, w oparciu, o który działa wywiad. To były powijaki, a właściwa działalność wywiadowcza rozpoczyna się na przełomie 1945-46 roku. Dokumenty z lat 40. i 50. były niszczone po Październiku ’56, w trakcie pracy wywiadu i przed 1989 rokiem. Mało zachowało się dokumentów sprawozdawczych. Odtwarzanie tych informacji jest żmudną pracą, ale na szczęście zachowało się wiele akt spraw i teczek funkcjonariuszy – powiedział Bagieński.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

REKLAMA

Polskie Radio 24

______________________

Data emisji: 04.02.2018

Godzina emisji: 16:10

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej