Niemcy: Koalicja coraz bliżej. Co z Nord Stream II?
Niemieckie media informują o przełomie w negocjacjach koalicyjnych chadecji (CDU/CSU) z socjaldemokratami. Teraz o powstaniu koalicji zdecydują w referendum członkowie SPD. Co taka koalicja oznaczałaby w kontekście przyszłości Nord Stream II? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Wojciech Jakóbik z portalu „BiznesAlert.pl”.
2018-02-07, 15:01
Posłuchaj
Jak oceniał w PR24, trwanie koalicji CDU/CSU-SPD nie jest najlepszą informacją dla Polski, w kontekście budowy gazociągu Nord Stream II, czyli dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego. Polska, kraje bałtyckie, Ukraina, a także Unia Europejska sprzeciwiają się projektowi.
– Socjaliści i chadecy razem bronili Nord Stream II. Ich zdaniem to przedsięwzięcie to czysty biznes i Komisja Europejska nie powinna sankcjonować tej sprawy. Polacy natomiast uważają, że KE powinna chronić prawnie przed takimi inicjatywami, jak Nord Stream II – mówił w PR24 Wojciech Jakóbik. – Przez to, że nie będzie w koalicji Zielonych [początkowo CDU/CSU rozmawiało o utworzeniu rządu m.in. z tym ugrupowaniem – przyp. red.], którzy w Parlamencie Europejskim prezentowali podobne stanowisko jak Polacy, zmniejszają się szanse na to, że coś się w niemieckiej polityce zmieni ws. Nord Stream II – wyjaśniał ekspert.
Z nieoficjalnych informacji – dotyczących ewentualnego nowego niemieckiego rządu – wynika, że nowym ministrem spraw zagranicznych będzie Martin Schulz. Socjaldemokraci otrzymają jeszcze ministerstwo finansów oraz pracy i spraw socjalnych. CDU i CSU otrzyma tak zwane resorty siłowe. Kanclerzem pozostanie Angela Merkel.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Wojciech Kościak.
Polskie Radio 24/IAR/zz
____________________
Data emisji: 7.02.18
Godzina emisji: 14.15
REKLAMA