40 lat Wolnych Związków Zawodowych
21 lutego 1978 roku, z inicjatywy Kazimierza Świtonia, w Katowicach powstały Wolne Związki Zawodowe. W Polskim Radiu 24 o założycielu WZZ, jego drodze do działalności opozycyjnej, mówił dr Jarosław Neja z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
2018-02-21, 12:01
Posłuchaj
Działalność antykomunistyczna Kazimierza Świtonia rozpoczęła się pod koniec 1976 roku. – Wówczas wysłał on list do Przewodniczącego Rady Państwa, w którym domagał się wyjaśnienia okoliczności wydarzeń Czerwca ’76. W kwietniu 1977 roku powtórzył swoje żądania w piśmie skierowanym do Marszalska Sejmu PRL; tam domagał się również legalizacji przez władze Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela – opowiadał dr Jarosław Neja.
Powiązany Artykuł
Wolne Związki Zawodowe - zobacz serwis specjalny
Jak podkreślał gość PR24, Świtoń oprócz działalności w ROPCiO, zawodowo zajmował się naprawą sprzętu RTV. – Jeżdżąc po Polsce, jak sam przyzwał po latach, dyskutował z ludźmi o tym, co im się nie podoba w PRL. Wiele osób mówiło o tym, że brakuje niezależnych od władz związków zawodowych – relacjonował historyk z IPN.
Do dziś jednak zdania są podzielone co do tego, czy powołanie WZZ rzeczywiście było pomysłem Świtonia. – Leszek Moczulski twierdzi, że to on zainspirował Świtonia do założenia WZZ – wskazywał dr Jarosław Neja. – Trzeba przy tym pamiętać o tym, że to jednak Świtoń ostatecznie zdecydował, kiedy i gdzie powstanie taka organizacja – podkreślał ekspert.
Więcej – m.in. o kontrowersjach wokół daty założenia WZZ (część źródeł mówi o 21 lutego 1978, a część o 23 lutego 1978 roku) – w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Dawid Grygorcewicz.
W Polskim Radiu 24 również rozmowa z Kornelią Banaś z Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Ekspertka mówiła w PR24 o tym, jak komunistyczne służby inwigilowały Kazimierza Świtonia.
Polskie Radio 24/zz
__________________
REKLAMA
Data emisji: 21.02.18
Godzina emisji: 10.35
Polecane
REKLAMA