Piotr Müller o Konstytucji dla Nauki

We wtorek na posiedzenie Rady Ministrów trafi projekt reformy szkolnictwa wyższego – Konstytucja dla Nauki. Prace nad projektem zakończył już Komitet Stały Rady Ministrów. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Piotrem Müllerem, wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego.

2018-03-16, 10:37

Piotr Müller o Konstytucji dla Nauki
mat. ilustarcyjne. Foto: pexels / CC0

Posłuchaj

16.03.18 Piotr Müller o Konstytucji dla Nauki
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał na naszej antenie wiceszef resortu nauki, jednym z celów ustawy jest zatrzymanie wyjazdów z naszego kraju najmłodszej kadry naukowej i podwyższenie jakości rodzimych uczelni. – Przede wszystkim potrzebujemy konsolidacji środowiska akademickiego, czyli utworzenia federacji uczelni albo połączenia niektórych z nich (…) – mówił Piotr Müller. – Ponadto należy rozbić „szklany sufit” dla młodszej kadry naukowej oraz poprawić kwestię szybkości awansu zawodowego i oceny dorobku naukowego, tak, aby to on był najważniejszy. A nie wieloletnie „chodzenie za profesorem” – dodawał.

Zmiany przewidują też zmiany w systemie rozdzielania funduszy w nauce. – Mamy dwie możliwości dzielenia pieniędzy. Albo wszystkim po równo, albo staramy się stworzyć system, który nagradza tych, którzy starają się robić coś lepiej. My wybieramy to drugie rozwiązanie – wskazywał Piotr Müller

Przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (zwany też Konstytucją dla Nauki lub Ustawą 2.0) przewiduje zmiany w sposobie funkcjonowania i finansowania działalności naukowej.

Autorzy projektu chcą wzrostu nakładów na badania i rozwój nauki do poziomu 1,7 procent PKB w 2020 roku.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Sławomir Jastrzębowski.

Polskie Radio 24/IAR/zz

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 16.03.18

Godzina emisji: 7.10


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej