Stereotyp Polaka w Stanach Zjednoczonych

„Ograniczony, brutalny, antysemicki” – to amerykański stereotyp Polaka. O skłonności Amerykanów do postrzegania Polaków z perspektywy polish jokes, czyli żartów o Polakach, napisała w swojej książce Danusha V. Goska. O amerykańskim antypolonizmie i szokującej lekturze, która uzmysławia, jak wiele jest do zrobienia, by przełamać pewne stereotypy, mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.

2018-03-25, 13:00

Stereotyp Polaka w Stanach Zjednoczonych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain

Posłuchaj

25.03.18 Artur Wróblewski o antypolonizmie w Stanach Zjednoczonych.
+
Dodaj do playlisty

Książek, artykułów czy opracowań dotyczących polskiego antysemityzmu publikuje się w Stanach Zjednoczonych wiele. Danusha V. Goska w książce „Biegański. Stereotyp Polaka bydlaka w stosunkach polsko-żydowskich i amerykańskiej kulturze popularnej” zajęła się innym zjawiskiem - antypolonizmem. Biegański to nazwisko bohatera przyjętej przychylnie przez krytykę powieści „Wybór Zofii” Williama Styrona z 1979 r. W książce znalazło się wiele stereotypowych opinii na temat Polaków, takich jak ten opisujący Polaka jako osobę zacofaną, niezbyt miłą, niezbyt mądrą.

Jak zaznaczył Artur Wróblewski, historia relacji Polaków i Amerykanów sięga bardzo odległych czasów. - Już w 1612 roku, gdy nie było jeszcze Stanów Zjednoczonych, Polacy byli w Stanach Zjednoczonych i współtworzyli przyszłą Amerykę, wtedy jako koloniści - zauważył.

Jego zdaniem, jedną z przyczyn antypolonizmu i żartów o Polakach w Stanach Zjednoczonych jest emigracja Polaków w latach 1870, 1880, 1890, na początku XX wieku i po II Wojnie Światowej.

- Polacy, którzy uciekali wówczas z Polski, uciekali z powodów ekonomicznych. Byli biedni i widzieli „american dream” nie jako karierę prawniczą czy generalską. Dlatego też Polacy kojarzą się w Ameryce z ludźmi nieco niedokształconym - ponieważ uciekali najbiedniejsi, a nie najbogatsi, choć to też pewnego rodzaju stereotyp – zastrzegł Wróblewski.

REKLAMA

Jego zdaniem, nie jest to jedyna przyczyna antypolonizmu w Stanach Zjednoczonych. – Polska miała pecha. Ci, którzy popierali Związek Sowiecki automatycznie musieli być antypolscy. A byli tacy, którzy popierali eksperyment sowiecki. Byli więc antypolscy, podobnie jak antypolskie było Hollywood – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 25.03.18

Godzina emisji: 12:15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej