Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. "Kłamstwo katyńskie trwało 50 lat"

13 kwietnia będziemy obchodzić Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej w 2007 roku. Jego celem jest oddanie hołdu polskim jeńcom, zgładzonym w Związku Radzieckim w 1940 roku. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dr Paweł Kosiński z Instytutu Pamięci Narodowej.

2018-04-12, 23:00

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. "Kłamstwo katyńskie trwało 50 lat"
Zdjęcie z ekshumacji ciał polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w Katyniu w 1940 r., Katyń 1943 r,. Foto: Domena publiczna

Posłuchaj

12.04.2018 dr Paweł Kosiński: „O zbrodni katyńskiej zdecydowała decyzja bolszewików z marca 1940 roku”.
+
Dodaj do playlisty

Zbrodnia Katyńska to skrytobójczy mord dokonany przez Sowietów na blisko 22 tysiącach obywatelach państwa polskiego, których wzięto do niewoli lub aresztowano. Na podstawie tajnej decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 r., zgładzono strzałem w tył głowy około 15 tysięcy jeńców przetrzymywanych wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 7 tysięcy osób osadzonych w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej, terenów wschodnich Polski, włączonych w 1939 r. do Związku Sowieckiego

Wśród zamordowanych byli oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele i prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Według Pawła Kosińskiego ZSRR szybko zdecydował o wymordowaniu polskich jeńców. – O zbrodni katyńskiej zdecydowała decyzja bolszewików z marca 1940 roku. Realizacja tego rozkazu miała miejsce w kwietniu i maju 1940 roku. Sowieci po napaści we wrześniu 1939 roku wzięli do niewoli setki tysięcy jeńców, tym dziesiątki tysięcy oficerów i policjantów. Wkrótce się okazało, że mają co do nich okrutne zamiary – powiedział historyk.

Zdaniem gościa Polskiego Radia kłamstwo trwało 50 lat. – Dopiero w 1990 roku rząd w Moskwie zdecydował się potwierdzić odpowiedzialność władz w Moskwie za zbrodnię katyńską i inne zbrodnie wówczas popełnione. Sowieci byli przekonani, że słusznie postępują mordując jeńców, ale oczywiście zatajali te fakty, bowiem wiedzieli, że konwencje międzynarodowe zabraniają mordowania jeńców – mówił Kosiński.

REKLAMA

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest obchodzony w rocznicę opublikowania w 1943 r. przez Niemców informacji o odkryciu na terenie ZSRR masowych grobów polskich oficerów. Rosjanie przyznali się do tego dopiero pół wieku później - 13 kwietnia 1990 roku Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców z obozu w Starobielsku.

W 1992 r., na polecenie prezydenta Borysa Jelcyna, prezydent Lech Wałęsa otrzymał słynną decyzję Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., z podpisem m.in. Józefa Stalina. Właśnie ta decyzja dotyczyła wymordowania, bez wzywania przed sąd, polskich jeńców.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Małgorzata Łopińska.

REKLAMA

Polskie Radio 24/PAP/IAR

_______________________

Data emisji: 12.04.2018

Godzina emisji: 13:38

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej