Eksperci o polsko-amerykańskim szczycie gospodarczym
Andrzej Duda ocenił, że celem współpracy gospodarczej Polski i Stanów Zjednoczonych powinno być podwojenie wymiany handlowej między krajami. Prezydent otworzył w Warszawie polsko-amerykański szczyt gospodarczy. W Polskim Radiu 24 komentarz amerykanisty Artura Wróblewskiego, a także dra Artura Bartoszewicza i prof. Mariusza Radły, ekonomistów ze Szkoły Głównej Handlowej
2018-04-26, 13:05
Posłuchaj
Obecna skala wymiany handlowej między Polską a USA nie odpowiada naszym ambicjom i naszym oczekiwaniom – mówił prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego. – Biorąc pod uwagę szybko rosnący potencjał gospodarczy Polski uważam, że naszym celem powinno być przynajmniej podwojenie w najbliższych latach obecnej skali obrotów handlowych – dodał Andrzej Duda.
Jak podkreślał jednak w Polskim Radiu 24 Artur Bartoszewicz, Stany Zjednoczone nie są łatwym partnerem. – USA to kolos na rynku, a my jesteśmy, w porównaniu z tym krajem, niewielką gospodarką, silnie powiązaną z gospodarką niemiecką (…). Nasze amerykańskie ambicje są bardziej związane z polityką i bezpieczeństwem – oceniał ekspert .
Artur Wróblewski z kolei na naszej antenie odniósł się w szerszym kontekście do relacji polsko-amerykańskich, przypominając m.in. o ustawie 447. To akt dotyczący restytucji mienia pożydowskiego. – Ustawa 447 pojawiła się właśnie teraz, ponieważ dobrze się dzieje w stosunkach polsko-amerykańskich. Polska jest coraz mocniej związana z USA pod względem gospodarczym, wojskowym i energetycznym (…) – wskazywał. – Dlatego że chcemy mieć w Polsce (…) amerykańskich żołnierzy i sprzęt, pewne grupy przygotowały ten akt (…). Polsce bardzo zależy na amerykańskiej współpracy, więc pojawia się środek nacisku: „jeżeli nie załatwicie tej sprawy, nie dostaniecie np. Patriotów w radarem dookólnym” – dodawał Artur Wróblewski.
Według prof. Mariusza Radły USA są dla nas ważnym partnerem politycznym. - Dla nas relacje z USA to nie tylko handel i gospodarka, ale przede wszystkim wielka polityka i bezpieczeństwo międzynarodowe. My traktujemy obecność amerykańską w Polsce w szerszym kontekście - to gwarancja, że jesteśmy częścią pewnego bloku polityczno-gospodarczego. Otworzyliśmy się mocno na USA i kraje Europy Zachodniej, co dało nam wzrost w krótkim okresie, ale teraz odbija nam się to czkawką, ponieważ nie mamy krajowych przedsiębiorstw, które mogłyby zawalczyć na rynku międzynarodowym. Mimo to od Amerykanów trzeba się uczyć rozwiązań w zakresie innowacyjności, o czym wspominał minister Kweiciński – powiedział gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Andrzej Duda podczas otwarcia polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego podkreślił potrzebę ułatwienia dostępu polskich przedsiębiorców do rynków amerykańskich. Dodał, że zależy mu na wzmocnieniu relacji gospodarczych z poszczególnymi stanami.
Prezydent zwrócił także uwagę, że „Polskę i Stany Zjednoczone łączy krytyczne spojrzenie na projekt Nord Stream II”. Podczas przemówienia mówił m.in. o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Podkreślał, że Nord Stream II „dzieli polityczną solidarność Europy”.
Polskie Radio 24/PAP/IAR/zz
____________________
REKLAMA
Data emisji: 26.04.18
Godzina emisji: 9.42; 9.55
Polecane
REKLAMA