X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

40 lat WZZ Wybrzeża. Rozmowa z Andrzejem i Joanną Gwiazdami

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 10:19
40 lat temu, 29 kwietnia 1978 roku, w Gdańsku powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W ten sposób narodził się ruch, który zainicjował strajk w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Działaczami WZZ Wybrzeża byli m.in. Andrzej i Joanna Gwiazdowie, którzy w rozmowie z Polskim Radiem 24 mówili o funkcjonowaniu organizacji.
Audio
  • 29.04.18 40 lat WZZ Wybrzeża. Rozmowa z Andrzejem i Joanną Gwiazdami cz. 2
  • 29.04.18 40 lat WZZ Wybrzeża. Rozmowa z Andrzejem i Joanną Gwiazdami cz. 1
  • 29.04.18 Gdańsk: relacja Dawida Grygorcewicza
Wystawę Wolne Związki Zawodowe 1978 -1980, zorganizowaną przez IPN w ramach obchodów 40. rocznicy utworzenia WZZ otwarto w Gdańsku. 28.04.2018
Wystawę „Wolne Związki Zawodowe 1978 -1980", zorganizowaną przez IPN w ramach obchodów 40. rocznicy utworzenia WZZ otwarto w Gdańsku. 28.04.2018Foto: PAP/Adam Warżawa

Jak podkreślał na naszej antenie Andrzej Gwiazda, osoby działające w WZZ musiały zachować dużą ostrożność. Z tego względu nie powstała nawet oficjalna lista członków organizacji. – Listę aresztowań robiła bezpieka, a my nie mieliśmy zamiaru jej w tym pomagać. Taka lista przy pierwszej rewizji by „wpadła”, a tworzenie takiej listy i trzymanie jej w odległym miejscu nie miało sensu – wyjaśniał były działacz opozycji.

Andrzej Gwiazda w rozmowie z PR24 mówił również o codziennej pracy liderów WZZ. – To były niekończące się spotkania z grupami kolegów z różnych zakładów pracy. Odbywały się one w prywatnych domach, nie mogły być zbyt liczne, „góra sześć osób”. Im liczniejsze bowiem spotkanie, tym większe było ryzyko zainteresowania się grupą przez bezpiekę – wskazywał. – Pracując normalnie, zawsze musieliśmy w drodze na spotkanie „zgubić ogon”. Bezpieka wiedziała, kiedy kończymy pracę, którym wyjściem wychodzimy. Mieli w zakładach swoich ludzi – mówił Andrzej Gwiazda.

W deklaracji Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża z 29 kwietnia 1978 roku, podpisanej przez Andrzeja Gwiazdę, Krzysztofa Wyszkowskiego i Antoniego Sokołowskiego, stwierdzano m.in.: „Celem Wolnych Związków Zawodowych jest organizacja obrony interesów ekonomicznych, prawnych i humanitarnych pracowników. WZZ deklarują swą pomoc i opiekę wszystkim pracownikom bez różnicy przekonań czy kwalifikacji. (…) Identyfikując się z założycielami pisma »Robotnik«, w nim oraz we własnych wydawnictwach informować będziemy o naszej pracy. Wzywamy wszystkich pracowników, robotników, inżynierów i urzędników do tworzenia niezależnych przedstawicielstw pracowniczych. Droga do celu prowadzić może również poprzez wprowadzanie do Rad Zakładowych niezależnych działaczy, którzy reprezentować będą wyborców uczciwie, broniąc ich interesów”.

WZZ Wybrzeża, mając wsparcie ze strony Komitetu Obrony Robotników i Ruchu Młodej Polski, organizowały manifestacje w rocznice strajków z 1970 roku i rozpoczęły wydawanie własnego pisma – „Robotnik Wybrzeża”.

Więcej w całej rozmowie z Andrzejem i Joanną Gwiazdami, którą przeprowadził Dawid Grygorcewicz.

Polskie Radio 24/PAP/zz

____________________ 

Data emisji: 29.04.18

Godzina emisji: 8.13 i 14.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Gdańsk jest sercem »Solidarności«”

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 21:00
Jednym z najważniejszych zadań Instytutu Pamięci Narodowej jest niesienie pamięci, dokumentowanie jej i porządkowanie. O edukacji i roli Gdańska w powstaniu „Solidarności” mówiła w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” Justyna Skowronek, b. dyrektor Pionu Edukacji IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak powstały pierwsze Wolne Związki Zawodowe po II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 09:01
Zbliża się kolejna rocznica wydarzenia, które złamało komunistyczny system. O Kazimierzu Świtonie, działaczu opozycji wolnościowej w czasach PRL mówił w audycji Wszystko jest Historią dr Jarosław Neja z IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40 lat Wolnych Związków Zawodowych

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 12:01
21 lutego 1978 roku, z inicjatywy Kazimierza Świtonia, w Katowicach powstały Wolne Związki Zawodowe. W Polskim Radiu 24 o założycielu WZZ, jego drodze do działalności opozycyjnej, mówił dr Jarosław Neja z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40-lecie Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Rozmowa z historykiem

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 14:25
29 kwietnia 1978 roku w Gdańsku powstały Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. W Polskim Radiu 24, m.in. o roli WZZ w obaleniu systemu komunistycznego, mówił Arkadiusz Kazański z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40-lecie Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Rozmowa z Krzysztofem Wyszkowskim

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 16:44
29 kwietnia 1978 roku w Gdańsku powstały Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. W Polskim Radiu 24, m.in. o formowaniu się organizacji, a także działaniach Służby Bezpieczeństwa PRL przeciwko niej, mówił współzałożyciel WZZ, Krzysztof Wyszkowski.
rozwiń zwiń