Dzień Flagi. "To powinien być symbol, który jednoczy"

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne. 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili Biało-Czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. O symbolach narodowych mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Pych z Muzeum Wojska Polskiego i Robert Szydlik, członek komisji heraldycznej przy MSWiA.

2018-05-02, 11:15

Dzień Flagi. "To powinien być symbol, który jednoczy"
Polską flagę możemy prezentować kiedy chcemy, pod warunkiem, że będzie to uczynione z należną czcią i szacunkiem.Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EASTNEWS

Posłuchaj

02.05.18 Robert Szydlik o Dniu Flagi
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z ustawą o godle, barwach i hymnie, dziś każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. Oznacza to, że flagę możemy wywieszać kiedy chcemy, pod jednym warunkiem  że będzie otoczona należną czcią i szacunkiem.

Jak podkreślał Jarosław Pych, flaga objęta jest specjalną ochroną. – Flaga powinna być symbolem, który będzie nas jednoczył. Niech będzie symbolem radosnym, a nie eksponowanym tylko wtedy, gdy coś ważnego dla Polski się dzieje. Jeśli ktoś chce mieć wywieszoną flagę przez cały rok przed budynkiem, to musi pamiętać, że są zasady jej wywieszania. Flaga powinna być czysta, widoczna. Dobrze, gdyby Polacy manifestowali w Dniu Flagi przywiązanie do barw narodowych chociażby przez przypięcie kokardy narodowej – mówił gość Polskiego Radia 24.

Święto Flagi Rzeczypospolitej to okazja do optymistycznego podejścia do polskiej historii, kiedy można zaproponować różne formy nowoczesnego patriotyzmu. Przy okazji, jak podkreślił Robert Szydlik warto jednak pamiętać, że flaga powinna mieć proporcje 5:8, i dwa pasy równej szerokości: białe i czerwone. - Barwy narodowe występują zaś w innych proporcjach i mogą występować w formie wstążek czy kotylionów – powiedział ekspert.

Robert Szydlik zwrócił też uwagę, iż warto odchodzić od zwyczaju pisania po flagach np. nazw miast przez kibiców czy pielgrzymów, ponieważ symbole narodowe to nie jest baner reklamowy. 

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________

REKLAMA

Data emisji: 02.05.2018

Godzina emisji: 10:11


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej