NIK: szpitale nie zapewniają pacjentom pełnej intymności i ochrony godności
Warunki udzielania świadczeń zdrowotnych w szpitalach nie zapewniają pacjentom pełnej ochrony ich intymności i godności - wynika z najnowszego raportu NIK. Problemy to m.in. przestarzała infrastruktura i niewłaściwe zachowanie personelu medycznego wobec pacjentów. O raporcie NIK nt. szpitali mówili w Polskim Radiu 24 Sławomir Sierański (wicedyrektor delegatury NIK w Warszawie) oraz Krzysztof Jakubiak (dyrektor Biura Prasy i Promocji Ministerstwa Zdrowia).
2018-05-23, 14:55
Posłuchaj
Raport powstał w wyniku kontroli w latach 2015-2017 w dwóch szpitalach klinicznych i dziesięciu prowadzonych przez samorządy. Przyczynami zaniedbań były przestarzała infrastruktura, nieprawidłowe zachowanie personelu medycznego wobec pacjentów i niewłaściwa organizacja monitoringu wizyjnego.
Izba zwraca uwagę, że większość skontrolowanych szpitali dysponowała wieloosobowymi salami chorych, w których - w obecności innych pacjentów - odbywały się obchody i wywiady lekarskie, udzielano świadczeń zdrowotnych i wykonywano zabiegi pielęgnacyjne. Wiele skarg pacjentów dotyczyło naruszającego ich godność niegrzecznego, aroganckiego i lekceważącego zachowania personelu medycznego.
Zdaniem Sławomira Sierańskiego kamery nie zwiększają bezpieczeństwa w szpitalach. – Mieliśmy wzrost skarg obywateli na brak poszanowania intymności. Nieprawidłowości przy używaniu monitoringu było jego montowanie w miejscach niedozwolonych prawnie – gabinetach zabiegowych, oddziałach ratunkowych, korytarzach, na których leżeli pacjenci. Konsekwencją braku regulacji była uznaniowość dyrektorów co do miejsca montowania kamer – mówił wiceprezes delegatury NIK.
Według Krzysztofa Jakubiaka każdy powinien się czuć zobowiązany by działać na rzecz pacjentów. – W ustawie o prawach pacjenta jest wpisany zakaz wprowadzania monitoringu w miejscach gdzie wykonywane są zabiegi. Problemem jest wcielanie w życie przepisów. To jest kwestia właściciela szpitala. W ramach współdziałania różnych instytucji potrzebne jest podzielenie się zadaniami – powiedział gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
NIK przypomina, że prawo do prywatności jest fundamentalnym dobrem osobistym człowieka. Jednym z warunków poszanowania prywatności pacjenta jest obecność w trakcie wykonywania świadczeń jedynie osób wykonujących zawód medyczny, niezbędnych ze względu na rodzaj udzielanego świadczenia zdrowotnego. Uczestnictwo innych osób wymaga zgody pacjenta - zaznacza Izba.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Małgorzata Łopińska.
Polskie Radio 24/IAR/cd
REKLAMA
___________________
Data emisji: 23.05.2018
Godzina emisji: 14:10
REKLAMA