more_horiz

Dlaczego Józef Piłsudski nie został prezydentem po przewrocie majowym?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 13:50
31 maja 1926 roku Zgromadzenie Narodowe wybrało Józefa Piłsudskiego na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Marszałek jednak odmówił objęcia tej funkcji. Dlaczego? O tym w Polskim Radiu 24 mówili dr Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, a także prof. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Audio
  • 31.05.18 Dlaczego Józef Piłsudski nie został prezydentem po przewrocie majowym?
12 maja 1926, marszałek Józef Piłsudski przed spotkaniem z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego
12 maja 1926, marszałek Józef Piłsudski przed spotkaniem z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście PoniatowskiegoFoto: Domena publiczna

Gospodarz audycji – Agnieszka Kamińska – zacytowała słowa marszałka Piłsudskiego do Zgromadzenia Narodowego. „Niestety przyjąć wyboru nie jestem w stanie. Nie mogłem wywalczyć w sobie zapomnienia, nie mogłem wydobyć do siebie aktu zaufania w tej pracy (…) ani do tych, co mnie na urząd powołują. Musiałbym się zanadto łamać i męczyć. Inny charakter do tego jest potrzebny” – pisał polityk i wojskowy.

– Charakter Józefa Piłsudskiego był bardzo złożony, a jednocześnie propaństwowy i propolski. Nie znam w historii Polski, nie umniejszając innym zasług, człowieka tak zaangażowanego w sprawy polskie (…). Dzięki jego przemyśleniom Polska w 1939 roku mogła aspirować do krajów, które się rozwijają. Podwaliny do  tego musiały dać jego decyzje po przewrocie majowym, jako dwukrotnego premiera i ministra spraw wojskowych, czyli właściwie głównego decydenta. To wojsko budowało życie polityczne naszego kraju (…) – tłumaczył w Polskim Radiu 24 dr Jan Tarczyński.

Prof. Wiesław Wysocki z kolei mówił na naszej antenie o religijności Józefa Piłsudskiego i jej roli w kształtowaniu postaw marszałka.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/IAR/zz

__________________

Data emisji: 31.05.18

Godzina emisji: 12.06


Zobacz także

Zobacz także