Rzecznik MS o zmianach w ustawie: do tej pory z bezpłatnych porad korzystało kilka procent

- Źle był sformułowany katalog osób oraz ten przedmotowy, czyli katalog spraw, z którymi mogliśmy przyjść do prawnika - powiedział o zmianach w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej gość Polskiego Radia 24, rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości, Jan Kanthak.

2018-07-31, 13:28

Rzecznik MS o zmianach w ustawie: do tej pory z bezpłatnych porad korzystało kilka procent

Posłuchaj

Rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości, Jan Kanthak o podpisanej nowelizacji ustawy, na mocy której nieopłatna pomoc prawna będzie przysługiwać osobom uprawnionym (Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Według niej, adwokaci i radcy prawni będą udzielać darmowej pomocy prawnej wszystkim osobom, których nie stać na prawnika.

O szczegóły pytany był, rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości. - Mówimy o dużej zmianie w zakresie dotyczącym ustawy związanej z darmową pomocą prawną, teraz tzw. nieodpłatną pomocą prawną - powiedział Jan Kanthak. Dodał, że warto przypomnieć rys historyczny sprawy. - Ta ustawa, jej koncepcja powstała w 2015 roku, pod koniec rządów PO-PSL. To była taka kampanijna akcja przeprowadzona trochę na potrzeby środowiska prawniczego, trochę jako kampanijny zabieg. Trochę na szybko, nie w odpowiedni sposób. Stąd też pan prezydent i Ministerstwo Sprawiedliwości, we współpracy z Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości, zdiagnozowaliśmy problem i przygotowaliśmy rozwiązanie, jakim jest ustawa, którą pan prezydent przedstawił i podpisał- powiedział gość Polskiego Radia 24.

Rzecznik MS pytany był też o mankamenty wcześniejszej ustawy, które doprowadziły do tego, że została zmieniona. - To była np. kwestia katalogu osób, które mogły korzystać z tej pomocy. Wydaje się, że było ich sporo, ale przez sformułowanie tego, kto może skorzystać z takiej pomocy, większość Polaków nie miała wiedzy, że im się taka pomoc w ogóle należy. Do tego nie miała informacji, że taka pomoc jest udzielana - powiedział rzecznik MS.

Gość Krzysztof Grzybowskiego dodał, że źle był również sformułowany katalog przedmiotowy. - Chodzi o katalog spraw, z którymi mogliśmy przyjść do prawnika - wyjaśnił. - Przed zmianą ustawy było tak, że mogliśmy przyjść po poradę prawną. Czyli mieliśmy problem, który mógł zostać rozwiązany przez poradę – powiedział Jan Kanthak. Wyjaśnił, że  pomoc prawna różni się od porady prawnej. - Porada prawna jest to poinformowanie osoby fizycznej, czyli słuchacza czy słuchaczki, o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących uprawnieniach czy obowiązkach. Pomoc prawną już jest np. napisanie projektu pisma, czyli coś praktycznego, o wiele bardziej konkretnego i odpowiedzialnego ze strony udzielającego pomocy – wyjaśnił rzecznik MS. Dodał, że do w Polsce jest ok. 1500 punktów, w których możemy taka pomoc otrzymać. - Do tej pory korzystało z niej zaledwie kilka procent uprawnionych. Chcemy to zmienić – powiedział.

REKLAMA

Więcej o nowelizacji ustawy w dalszej części audycji.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski

PR24/tjak

___________________

REKLAMA

Data emisji: 31.07.2018

Godzina emisji: 10.34

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej