Hanna Radziejowska: Rzeź Woli to jaskrawy przykład polskiego doświadczenia wojny

5 sierpnia 1944 roku rozpoczęła się Rzeź Woli. Niemcy wymordowali wówczas od 30 do 65 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci. O tym tragicznym wydarzeniu mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Hanna Radziejowska z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.

2018-08-05, 17:05

Hanna Radziejowska: Rzeź Woli to jaskrawy przykład polskiego doświadczenia wojny
Mieszkańcy Woli wypędzani ze swoich domów w sierpniu 1944 . Foto: PR24

Posłuchaj

05.08.18 Hanna Radziejowska o Rzezi Woli (PR24)
+
Dodaj do playlisty

Pamięć o Rzezi Woli jest przywracana dopiero od kilku lat. Wciąż zgłaszają się do historyków świadkowie tamtych wydarzeń i opowiadają swoje historie.

Przedstawicielka Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego podkreśliła, że za tę zbrodnię nikt nie rozstał rozliczony. Wydanie zbrodniarzy Polsce zablokowali Alianci, którzy wykorzystywali byłych niemieckich żołnierzy do własnej polityki. Głównodowodzący akcją Heinz Reinefarth zmarł w 1979 roku. - Mówimy tutaj o jednej z największych zbrodni na ludności cywilnej podczas II wojny światowej. Rzeź Woli dotyka bardzo ważnego problemu, czyli rozliczania zbrodni po wojnie. Trzeba pamiętać, że nikt za to nie poniósł konsekwencji – mówiła gość PR24.

Zdaniem Hanny Radziejowskiej do nieukarania sprawców przyczyniło się też to, że po 1945 roku Polska nie była suwerenna. Przedstawicielka Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami zauważyła, że niemieckie mordy na bezbronnych mieszkańcach miały duży wpływ na walczących Powstańców. – Ludzie mieli świadomość, że to nie jest normalna walka i jednocześnie przeżywali dramat, bo nie mogli pomóc rodakom – podsumowała.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/ras

_____________________ 

Data emisji: 05.08.2018

Godzina emisji: 16:14

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej