Jan Żaryn: paszport na konkretne nazwisko pozwalał opuścić kraj z całą najbliższą rodziną

2018-08-06, 10:50

Jan Żaryn: paszport na konkretne nazwisko pozwalał opuścić kraj z całą najbliższą rodziną
Prof. Jan Żaryn. Foto: PJ

Po blisko 75 latach Polska odzyskała tzw. Archiwum Eissa, jeden z największych zbiorów dokumentujących działania ratunkowe polskiej dyplomacji na rzecz zagrożonych Zagładą Żydów. Sprawę komentował na antenie Polskiego Radia 24 profesor Jan Żaryn, historyk, senator PiS.  

Posłuchaj

06.08.18 Jan Żaryn o odzyskaniu Archiwum Chaima Eissa (Temat dnia/Gość PR 24)
+
Dodaj do playlisty

Archiwum dokumentuje akcję ratunkową prowadzoną w okresie II wojny światowej z Berna przez ówczesnego polskiego ambasadora Aleksandra Ładosia i jego dyplomatów oraz współpracujące z nimi organizacje żydowskie.

Profesor Jan Żaryn podkreślił, że funkcjonująca w ambasadzie Polski w Bernie komórka odpowiedzialna za przygotowywanie paszportów działała niezwykle sprawnie. - Bez wątpienia o misji wspierania Żydów i wystawiania fałszywych paszportów wiedział ambasador Aleksander Ładoś. Najprawdopodobniej poinformowany był też rząd polski na uchodźstwie i minister spraw zagranicznych. Natomiast w ogóle o sprawie nie wiedziała strona szwajcarska – zauważył historyk.

Gość PR24 przypomniał, że Szwajcarzy po odkryciu przedsięwzięcia mieli duże pretensje. Senator PiS wyjaśnił, że strona południowoamerykańska nie do końca znała przyczyny pozyskiwania przez polskich dyplomatów paszportów. - Konsul Konstanty Rokicki kupował te paszporty in blanco za pieniądze polskiej ambasady. Był to układ handlowy a nie pomocowy – podsumował gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/ras

_____________________ 

Data emisji: 06.08.2018

Godzina emisji: 10:16

Polecane

Wróć do strony głównej