Sędzia Piotr Andrzejewski o zaleceniach KE: pozostaniemy przy swojej opinii i będziemy realizować polski system prawny

2018-08-14, 15:24

Sędzia Piotr Andrzejewski o zaleceniach KE: pozostaniemy przy swojej opinii i będziemy realizować polski system prawny
Sąd Najwyższy. Foto: Shutterstock

Komisja Europejska w wydanym komunikacie poinformowała, że przeprowadzono "dogłębną analizę odpowiedzi udzielonej przez władze polskie na wezwanie do usunięcia uchybienia przesłane przez Komisję 2 lipca 2018 r. w odniesieniu do ustawy o Sądzie Najwyższym. Odpowiedź władz Polski nie rozwiała wątpliwości prawnych Komisji". - Unia może sobie takie opinie wydawać, ale nie zastąpią one i nie zdominują treści polskiej konstytucji, która odsyła do regulacji ustawowej. Z konstytucji i ustawy wynika praworządność naszego działania – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.

Posłuchaj

14.08.2018 Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu (Temat dnia w PR 24)
+
Dodaj do playlisty

Jak wynika z komunikatu, Komisja pozostaje na stanowisku, że polska ustawa o Sądzie Najwyższym jest niezgodna z prawem UE, ponieważ narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym zasadę nieusuwalności sędziów. - To jest kolejne wywieranie presji bez możliwości zakończenia postępowania przeciwko Polsce – komentował sędzia Piotr Andrzejewski. - Nie można stwierdzić, że to, co ocenia Unia Europejska jest naruszeniem prawa europejskiego, które opiera się na karcie praw podstawowych, wyłączonej w Traktacie Lizbońskim protokołem polsko-brytyjskim – wyjaśnił.

W opinii sędziego Trybunału Stanu, wydany komunikat nie ma wpływu na dalszy ciąg reformowania polskiego wymiaru sprawiedliwości. - Mamy do czynienia ze sprzężeniem biurokratów, którzy są w UE orędownikami ograniczania naszej suwerenności z tymi, którzy w Polsce działają w tym samym kierunku, twierdząc, ze prawo unijne jest ponad prawem polskim i konstytucją. To jest sondaż, ale te działania będą nadal bezskutecznie, z punktu widzenia podejmowanych zmian polskiego prawa. Następne będzie zalecenie Komisji Europejskiej, która może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez Polskę wartości państwa prawa, praw człowieka i dyskryminacji, ale to są kwestie etyczne. Żeby stwierdzić stałe i poważne naruszenie przez Polskę prawa UE, trzeba jednomyślności w Radzie Europejskiej, a nie w Komisji, a tam nie ma i nie będzie tej jednomyślności – stwierdził sędzia Piotr Andrzejewski.

Więcej w całości audycji.

Rozmawiał Jakub Kukla.

PR24/IAR/dk

____________________

Data emisji: 14.08.18

Godzina emisji: 14:42

Polecane

Wróć do strony głównej