Dyrektor CKE: na egzaminie ośmioklasisty więcej zadań otwartych
Od 15 do 17 kwietnia 2019 r. w szkołach będą przeprowadzane egzaminy ósmoklasisty; uczniowie będą zdawać jęz. polski, matematykę i jęz. nowożytny - poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. - Egzamin może wydawać się trudniejszy, bo w porównaniu do gimnazjalnego, jest w nim więcej zadań otwartych, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź – mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Smolik, dyrektor CKE.
2018-08-20, 15:43
Posłuchaj
Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I–VIII. Egzamin zostanie przeprowadzony po raz pierwszy w roku szkolnym 2018/2019.
W grudniu tego roku udostępnimy arkusze do przeprowadzenia egzaminu próbnego, a w marcu 2019 roku, na miesiąc przed egzaminem, Okręgowe Komisje Egzaminacyjne przygotują dodatkowe zadania, które uczniowie, rodzice i nauczyciele będą mogli wykorzystać do powtórek. Wiemy, że każdy egzamin niesie ze sobą emocje, a ten jest pierwszym tego typu – wyjaśniał dr Marcin Smolik.
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte jak i otwarte. Dr Marcin Smolik rozwiewa obawy rodziców dotyczące stopnia trudności egzaminu ośmioklasisty.
- W porównaniu do egzaminu gimnazjalnego, jest w nim więcej zadań otwartych, czyli takich, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź w języku polskim lub obcym albo przedstawia cały to rozumowania czy rozwiązania zadania z matematyki. To będzie sprawiać wrażenie, że egzamin jest trudniejszy. Trzeba mieć jednak świadomość, że podnosimy poprzeczkę – mówił dyrektor CKE.
REKLAMA
Dr Marcin Smolik zwrócił uwagę, że komisja nie rezygnuje, z dotychczas stosowanych, egzaminów testowych. - Są testy, które rzeczywiście niewiele sprawdzają i ograniczają się tylko do prostego rozpoznania informacji, na możliwie najprostszym stopniu trudności. Natomiast zadania zamknięte nie są zwykłą zgadywanką, tylko rzeczywiście trzeba się nagłówkować, żeby wybrać poprawną odpowiedź. Całkowicie z zadań zamkniętych nie rezygnujemy. One są istotne, bo pozwalają nam zmierzyć umiejętności wszystkich zdających, w sposób bardziej rzetelny niż w przypadku zadań otwartych – dodał gość Polskiego Radia 24.
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Więcej w nagraniu całej audycji.
Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/PAP/dk
______________________
Data emisji: 20.08.18
Godzina emisji: 14:37
Polecane
REKLAMA