more_horiz

Łukasz Jasina: nie możemy pozwolić, by przynależność Lwowa do Polski określano jako okupację

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 14:45
Polscy dyplomaci w Kijowie interweniowali u władz ukraińskich w sprawie Cmentarza Orląt Lwowskich. Chodzi o sprawę lwów na zabytkowej nekropolii. Jak informowało Polskie Radio, miejscowi radni domagają się usunięcia rzeźb lwów, które ich zdaniem są elementem polskiej propagandy. - Pierwsze groźby związane z usunięciem Lwów pojawiły się już kilka miesięcy temu. Doszło do eskalacji polsko-ukraińskiego konfliktu historycznego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.   
Audio
  • 26.10.18 Łukasz Jasina: Polska i Ukraina inaczej patrzą na historię
Lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich
Lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich Foto: twitter.com/MKiDN_GOV_PL

Lwowska Rada Obwodowa domaga się usunięcia rzeźb lwów z Cmentarza Orląt. Odpowiednią uchwałę skierowaną do ukraińskiego rządu i organów ścigania podjęli deputowani do rady obwodu. W uchwale skierowanej do ukraińskiego rządu i organów ścigania Lwowska Rada Obwodowa napisała, iż rzeźby lwów na Cmentarzu Orląt niegdyś były częścią propagandowo - militarystycznego kompleksu cmentarnego i obecnie stają się czynnikiem prawdopodobnych prowokacji.

Ekspert PISM wskazał, że wciąż nie potrafimy rozwiązań wielu spraw w stosunkach między Warszawą a Kijowem. - Głównym problemem jest zbliżającą się data 1 listopada i setnej rocznicy polsko-ukraińskich walk o Lwów. W tym kontekście Orlęta bardzo nie pasują. Od około 2 lat Polska stała się w Galicji chłopcem do bicia. Te sprawy pojawiały się i będą się nadal pojawiać - podkreślił rozmówca PR24.

Łukasz Jasina zastrzegł, że historia stała się orędziem walki politycznej. - We Lwowie głównym problemem tamtejszych elit są kwestie polskie nie rosyjskie. Musimy się temu przeciwstawiać. Nie możemy pozwolić, by legalną przynależność Lwowa do Polski w latach 1918-1945 określano jako okupację - stwierdził ekspert.

Pomniki lwów powróciły na Cmentarz Orląt w 2015 roku. Obecnie są zasłonięte drewnianymi płytami. Lwowska Rada Obwodowa już w 2016 roku podjęła podobną uchwałę domagającą się usunięcia rzeźb z polskiej nekropolii.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio24/IAR/ras

___________________

Data emisji: 26.10.2018

Godzina emisji: 14:09

Zobacz także

Zobacz także