Symboliczny początek odbudowy polskiej kwatery w parku na Zakrecie w Wilnie
1 listopada polscy dyplomaci złożą wieńce na wileńskich cmentarzach. Po raz pierwszy zapalą znicze na zniszczonym cmentarzu w wileńskim parku na Zakrecie, gdzie spoczywają żołnierze Wojska Polskiego polegli w latach 1919-1920. O historii cmentarza mówił w Polskim Radiu Marian Sokalski z Komitet Opieki nad Grobami Wojennymi.
2018-11-01, 08:55
Posłuchaj
W wileńskim parku na Zakrecie w czwartek odbędzie się uroczystość symbolicznego rozpoczęcia odbudowy polskiej kwatery wojskowej, w której spoczywa 54 żołnierzy poległych w latach 1919-1920. Do niedawna nikt nie pamiętał o tej kwaterze, zniszczonej po wojnie.
Marian Sokalski opowiadał o historii cmentarza i ponownym odkryciu polskich grobów w tym miejscu. - Historia tego miejsca sięga XVII w. gdy powstał w tym miejscu cmentarz ofiar dżumy w Wilnie, w 1812 chowano tutaj żołnierzy rosyjskich poległych w czasie ofensywy Napoleona. Podczas I Wojny Światowej urządzono w tym miejscu cmentarz żołnierzy niemieckich i austro-węgierskich, którzy stacjonowali w Wilnie. Po 1918 powstało pierwsze 14 grobów polskich, a do II Wojny Światowej pochowano 54 żołnierzy. Po wojnie, w 1948 r., władze komunistyczne najpierw doprowadziły do ekshumacji żołnierzy radzieckich a następnie całkowicie zniszczyły cmentarz i urządziły na jego miejscu wesołe miasteczko. Chciano całkowicie zatrzeć pamięć o spoczywających tu ludziach. Od tamtego czasu nikt nie wspominał o polskiej kwaterze w tym miejscu. Nie zachowały się także żadne zdjęcia polskich grobów oraz pomnika. W polskich archiwach można odnaleźć zapisy mówiące o Polakach pochowanych na "niemieckim cmentarzu wojskowym", jednak w samym Wilnie zabrakło osób, które mogłyby opiekować się tym miejscem - podkreślał gość Polskiego Radia 24.
Udało się ustalić nie tylko 39 nazwisk żołnierzy polskich spoczywających na Zakrecie, ale też wygląd nagrobków i układ ścieżek. Prawdopodobnie tuż przed wybuchem wojny w 1939 r. w kwaterze stanął imponujący pomnik w formie steli zwieńczonej wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej z umieszczonym na dole napisem "Poległym żołnierzom w obronie Ojczyzny". Odbudowa kwatery planowana jest na lata 2019-2020.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Kamil Zalewski.
PR24/ka
____________________
Data emisji: 01.11.2018
Godzina emisji: 08:06
Polecane
REKLAMA