Ekspert: budowa europejskiej armii jest w opozycji do struktur natowskich
- Budowa własnych zdolności bezpieczeństwa w oparciu o UE jest w opozycji do struktur NATO. Trudno będzie też włączyć do tego Norwegię i Wielką Brytanię - mówił w Polskim Radiu 24 profesor Romuald Szeremietiew z Akademii Sztuki Wojennej, były wiceminister obrony narodowej. Naszym gościem był również dr Ryszard Żółtaniecki, były dyplomata.
2018-11-20, 10:48
Posłuchaj
Ekspert zaznaczył, że Niemcy w tej chwili wypracowują główną oś polityki międzynarodowej. - Ścierają się dwie tendencje w polityce międzynarodowej: ścisły związek z USA i Zachodem oraz mentalność pruska. Ta druga opcja zawsze dążyła do dominacji w Europie i to, który z kierunków zwycięży wpłynie na politykę - wskazał były wiceszef MON.
Profesor zwrócił uwagę, że tendencja pruska w polityce niemieckiej jest coraz wyraźniejsza. – Nieszczęśliwa polityka odnośnie migrantów sprawiła, że coraz popularniejszy jest kierunek nacjonalistyczny wśród Niemców. Bardzo istotne znaczenie ma tutaj gazociąg Nord Stream 2i to czy on powstanie - powiedział gość PR24.
Zdaniem Romualda Szeremietiewa niepokojące jest to, że Amerykanie mogą się zdystansować od Europy. – Nie da się zbudować skutecznego systemu bezpieczeństwa obejmującego Polskę bez USA. Amerykanie mogą podjąć rozmowy i układy z Rosją i Chinami. Wtedy zostaniemy sami z problemami geopolitycznymi zauważył gość Polskiego Radia 24.
Minister obrony Mariusz Błaszczak ma się dziś spotkać z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Głównym tematem rozmowy ma być sprawa utworzenia stałej amerykańskiej bazy w Polsce.
REKLAMA
- Wszystko wskazuje na to, że "Fort Trump" powstanie w Polsce. Szef MON już kilkukrotnie rozmawiał ze stroną amerykańską na ten temat. Ten dialog w konsekwentny i naturalny sposób prowadzi do tego, że powstanie stała baza USA - komentował dr Ryszard Żółtaniecki.
Więcej w rozmowach z ekspertami.
Polskie Radio 24/IAR/ras
-------------------------
REKLAMA
Data emisji: 20.11.2018
Godzina emisji: 10.11; 14.06
Polecane
REKLAMA