Bartosz Rydliński: niższa wysokość bonifikaty naraziłaby mieszkańców stolicy na koszty
- Pierwsze komentarze ze strony Rady Warszawy były triumfalne. Paweł Rabiej mówił o tym, że radni Koalicji Obywatelskiej zachowali się racjonalnie, gdyż zapobiegli rozdawnictwu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
2018-12-19, 16:24
Posłuchaj
W połowie października, przed wyborami samorządowymi, Rada Warszawy przyjęła uchwałę ustanawiającą 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Te stawki miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Wówczas stosowny projekt uchwały przedstawił wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS), ale poparli go jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu.
Bartosz Rydliński zauważył, że Warszawa ma ciężar ogólnopolski. - Prawu i Sprawiedliwości bardzo łatwo byłoby pokazać mieszkańcom, że radni Koalicji Obywatelskiej głosują przeciwko swoim obietnicom wyborczym, a płacą za to warszawiacy. Platforma Obywatelska chciała wygasić to zagrożenie zmuszając prezydenta stolicy do takiej, a nie innej decyzji - wskazał gość Polskiego Radia 24.
Politolog podkreślił, że zmiana decyzji ws. bonifikat świadczy o politycznej słabości Rafała Trzaskowskiego. - To kolejna wpadka po wyborach. Warszawiacy już usłyszeli, że nie mogą liczyć na 100-procentową dopłatę do wymiany tzw. kopciuchów. Postawa prezydenta stolicy to element wycofywania się z obietnic wyborczych, co opozycja szybko wyłapała - mówił gość PR24.
W miniony czwartek Rada Warszawy zdecydowała o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. Przeciw zmianie protestowali radni PiS. Projekt wniósł na sesję wiceprezydent stolicy Robert Soszyński. Podał, że przy 98-proc. bonifikacie utrata przychodów Warszawy jest szacowana w stosunku do zerowej bonifikaty na poziomie 3,5 mld zł, a w stosunku do 60-proc. bonifikaty - na poziomie około 1,8 mld zł.
REKLAMA
Prezydent Warszawy zaproponuje radnym, by powrócić do 98-procentowej bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.
Więcej w nagraniu.
Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.
PR24/PAP/IAR/ras
REKLAMA
____________________
Data emisji: 19.12.2018
Godzina emisji: 15:35
REKLAMA