Jakub Żaczek o reprywatyzacji: ważna jest stabilność porządku prawnego

- Są decyzje, wydane prawomocnie w 1979 r., które odmawiały zwrotu nieruchomość. Ciągi odwoławczy zostały wyczerpane. Artykuł 156 k.p.a., na który powołuje się Partyk Jaki, mówi, że nawet jeśli te decyzje były w jakimś aspekcie wadliwe, to są w obrocie prawnym. Osoby zamieszkujące w tych lokalach mają prawo oczekiwać pewnej stabilności w swojej sytuacji prawnej – mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Żaczek z Komitet Obrony Praw Lokatorów.

2019-04-02, 11:33

Jakub Żaczek o reprywatyzacji: ważna jest stabilność porządku prawnego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

02.04.2019 Jakub Żaczek (Komitet Obrony Praw Lokatorów) o decyzji komisji weryfikacyjnej
+
Dodaj do playlisty

Komisja weryfikacyjna do spraw warszawskiej reprywatyzacji unieważniła decyzje zwrotowe nieruchomości przy Złotej 62. Chodzi o trzy decyzje wydane w 2014 roku. Jak mówił Partyk Jaki, przewodniczący komisji, w jej ocenie, warszawski Ratusz nie miał prawa do reprywatyzacji nieruchomości.

Jakub Żaczek zaznaczył, że nawet jeśli organ, który wydał niegdyś te decyzje w jakiś sposób się mylił, to mieszkańcy nabyli pewne prawa i decyzja obowiązuje. - Jeśli np. właściciel prowadzi najem lokalu w kamienicy, powinien mieć możliwość  jego kontynuacji na takich samych zasadach, na jakich został podpisany, natomiast w przypadku reprywatyzacji często mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy  podczas przekazania własność traciła ważność klauzula ograniczenia wysokości czynszu i nowi właściciele podnosili wielokrotnie opłaty. Zostało naruszone prawo lokatorów do oczekiwania stabilności prawa – podkreślał gość audycji.

Nieruchomość przy Złotej 62 obejmuje dwie działki na warszawskiej Woli. Pierwsza z nich to zabudowany teren, o który  1948 upomniał się pełnomocnik przedwojennej współwłaścicielki. Mimo złożonego w terminie wniosku o przyznanie prawa własności czasowej do gruntu,  Prezydium Rady Narodowej odmówiło wnioskodawcy.  Decyzje przyznające spadkobiercom dawnych właścicieli prawo do zabudowanej działki przy Złotej 62 zostały wydane dopiero w 2014 roku.     

Druga z działek to niezabudowany teren, który również  został zreprywatyzowany w 2014 roku. Na podstawie decyzji zwrotowej podpisano umowę o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste. Następnie beneficjenci decyzji sprzedali swoje udziały.

REKLAMA

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

PR24/ka

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 02.04.2019

Godzina emisji: 10:33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej