more_horiz

Marcin Wikło: historię Smoleńska należy opowiadać od początku

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 15:01
Mija dziewięć lat od katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób - w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką. - Staramy się wyjaśniać różne mity, które przez lata narosły wokół tego wydarzenia, skala dezinformacji jest potworna, tę historię należy opowiadać od początku – mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Wikło. - Dezinformacja zaczęła się natychmiast, w pierwszych minutach po katastrofie – przypominał Marek Pyza.  
Audio
  • 10.04.19 Marcin Wikło, Marek Pyza dziennikarze tygodnika "Sieci"
Marcin Wikło, Marek Pyza
Marcin Wikło, Marek PyzaFoto: PR24/AK

Dziennikarze tygodnika "Sieci" mówili o manipulacjach, jakim podlegało przez lata śledztwo dotyczące wydarzeń w Smoleńsku. - Minęło dziewięć lat i wciąż nie wiemy, co się wydarzyło. Jestem głęboko przekonany, że kiedyś stanie się to jasne, być może otworzą się archiwa, ktoś przerwie zmowę milczenia, a może wystarczy to, co robią służby państwowe od 2016 roku – stwierdził Marek Pyza.

Marcin Wikło zwracał uwagę, że pierwsze sześć lat śledztwa nie przyniosło rezultatów, a w niektórych aspektach wręcz zaciemniło obraz wydarzeń. – W istocie mamy za sobą tylko trzy lata dociekań przebiegu wydarzeń, od 2016 r. Musimy naprawiać i krytycznie weryfikować to, co się wydarzyło, to co zrobili, i czego przez pierwsze lata nie dokonali prokuratorzy wojskowi. Gdyby śledztwo polskie było od początku prowadzone dobrze i gdyby Rosjanie współpracowali, już wiedzielibyśmy co się stało. Jednak śledztwo było prowadzone fatalnie, mieliśmy do czynienia z mnóstwem zaniedbań i matactw, naprowadzaniem na złe tropy i brakiem współpracy ze stroną rosyjską – mówił dziennikarz.

Marek Pyza przypominał, że dezinformacja ws. wydarzeń w Smoleńsku zaczęła się już w pierwszych minutach po katastrofie. - Wiemy to choćby od gen. Sławomir Petelickiego, który relacjonował, że w kręgach Platformy Obywatelskiej powstał SMS, mówiący o tym, że katastrofę spowodowali piloci, którzy w gęstej mgle zaszli poniżej 100 m, a pozostaje do ustalenia tylko to, kto ich do tego skłonił. To była obowiązująca od samego początku narracja, która w wielu kręgach obowiązuje do dzisiaj, a Radosław Sikorski, Maciej Lasek i wiele innych osób ją powtarzają – mówił gość audycji.

- Oficjalnym raportem strony polskiej jest raport Jerzego Millera, który niewiele różni się od dokumentu rosyjskiej komisji kierowanej przez Tatianę Anodinę. Pamiętajmy, że w pierwszych godzinach strona polska nie była dopuszczona właściwie do żadnych działań. Czarne skrzynki zostały podniesione bez czekania na Polaków, nie zostaliśmy dopuszczeni do badania miejsca katastrofy. To wszystko robili Rosjanie, mogliśmy się jedynie przyglądać. Mieliśmy do czynienia z fałszerstwami od samego początku - podkreślał Marek Pyza.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Antoni Trzmiel.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 10.04.2019

Godzina emisji: 13:09

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem