X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mariusz Cielma: dzięki NATO możemy inaczej patrzeć na bezpieczeństwo Polski i naszego regionu

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 13:45
- Twardy element wojskowy naszego bezpieczeństwa jest zgrupowany wokół NATO. Innego wyboru praktycznie nie mamy, ponieważ położenie geopolityczne Polski wymaga od nas przystąpienie do jakiegoś sojuszu - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma, publicysta portalu DziennikZbrojny.pl. Do tematu odniósł się również Artur Wróblewski, ekspert z Uczelni Łazarskiego.
Audio
  • 03.05.19 Mariusz Cielma (DziennikZbrojny.pl) o wadze NATO dla bezpieczeństwa Polski
  • 03.05.19 Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego) o historycznym znaczeniu przystąpienia polski do NATO
Polskie wojsko podczas defilady
Polskie wojsko podczas defiladyFoto: shutterstock/irena iris szewczyk

3 maja na Wisłostradzie w Warszawie odbędzie się wielka defilada Wojska Polskiego oraz służb mundurowych pod hasłem "Silni w sojuszach". Setki wojskowych pojazdów przejedzie ulicami stolicy z okazji Święta Konstytucji oraz 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i 20. rocznicy członkostwa naszego kraju w NATO.

Czytaj więcej
wojsko shutterstock 1200.jpg
Wielka defilada 3 maja przejdzie ulicami Warszawy. Zobacz program

- Dzięki NATO możemy inaczej patrzeć na bezpieczeństwo Polski i naszego regionu. Warto przypomnieć rok 2014 i wydarzenia na Ukrainie. Dzięki przynależności do największego sojuszu militarnego na świecie możemy spać spokojnie - stwierdził Mariusz Cielma. Publicysta zauważył, że Sojusz Północnoatlantycki opiera się na potencjale politycznym i militarnym Stanów Zjednoczonych. - Na ich parasolu atomowym - dodał.

Gość programu podkreślił, że armia jest w dzisiejszych czasach przede wszystkim narzędziem polityki zagranicznej. - W wielu przypadkach jednak współczesne państwa nie stać na utrzymywanie potencjału wojskowego, ponieważ jest to bardzo kosztowne. To są technologie, które pochłaniają dużo więcej środków finansowych niż 20-30 lat temu. Widać to po modernizacji polskiej armii, gdzie kontrakty są liczone w dziesiątkach miliardów złotych - komentował Mariusz Cielma.

Artur Wróblewski stwierdził zaś, że Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki były egzystencjalnymi celami Polski po 1989 roku. - Pamiętajmy, że dzięki tym sojuszom na trwałe zakorzeniliśmy się w zachodnim judeo-chrześcijańskim świecie i być może dopiero teraz symbolicznie kończymy z 1795 rokiem - trzecim rozbiorem Polski. NATO skutecznie oddziela nas od rosyjskiej strefy wpływów - powiedział ekspert.

Po raz pierwszy oprócz żołnierzy w defiladzie udział wezmą funkcjonariusze polskiej Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, ale także Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Więziennej. Oprócz Wojska Polskiego będą także wojska amerykańskie, brytyjskie, rumuńskie i chorwackie. Nie zabraknie przedstawicieli organizacji proobronnych, uczniów klas mundurowych i pocztów sztandarowych. W defiladzie weźmie udział ponad 200 pojazdów i blisko 2 tys. osób - z Polski i zagranicy.

Czytaj więcej
664_364.jpg
Konstytucja 3 maja 1791. Zobacz serwis specjalny

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiał Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 3.05.2019

Godzina emisji: 11.09, 14.09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maciej Rosalak o Konstytucji 3 maja: jej celem była obrona niepodległości i niezależności Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 11:13
- Konstytucja 3 maja miała uporządkować kraj i uczynić go silnym. Rzeczpospolita miała zarazem rozwijać się prawidłowo i być zdolna do obrony przed siłami zewnętrznymi - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak, publicysta "Historia do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Narodowe 3 Maja. Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery Orła Białego

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 11:35
Prezydent Andrzej Duda wręczył na Zamku Królewskim najwyższe odznaczenia państwowe. Orderem Orła Białego prezydent odznaczył: Czesława Bieleckiego, Wincentego Kućmę oraz Władysława Siemaszkę. 
rozwiń zwiń