Kongres "Polska Wielki Projekt". Eksperci o polskich emigrantach w kontekście ich powrotu do ojczyzny

- Polacy, którzy kilkanaście lat temu wyemigrowali na Wyspy Brytyjskie, nie są pokoleniem nic. Wielu się tam powiodło, a że fakt, że z ich perspektywy finansowo lepiej na tym wyszli, pozwolił na zachowanie związków z naszym krajem - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Libera, prezes Transatlantyckiego Forum Przyszłych Liderów. O emigracji mówił także prof. Michał Łuczewski, socjolog z UW.

2019-06-09, 14:15

Kongres "Polska Wielki Projekt". Eksperci o polskich emigrantach w kontekście ich powrotu do ojczyzny
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: RainerPrang/Pixabay

Posłuchaj

9.06.2019 Prof. Michał Łuczewski i Rafał Libera o emigracji
+
Dodaj do playlisty

Trzeciego dnia kongresu "Polska Wielki Projekt" odbyła się debata pt. "Młoda polska emigracja. Stracone pokolenie czy elity przyszłości?". Uczestniczyli w niej obaj rozmówcy Magdaleny Piejko, którzy zastanawiali się, czy Polacy chętnie wracają z emigracji do swojego ojczystego kraju. Także podczas audycji mówili o tym, dlaczego emigracja jest tematem, który warto poruszać.

Rafał Libera podkreślił, że to zagadnienie jest mu szczególnie bliskie, ponieważ sam w 2005 r. wyemigrował do Londynu na pewien czas, wyjeżdżając na studia. Wspominał, że wówczas na ulicach stolicy Wielkiej Brytanii drugim najczęściej słyszanym językiem po angielskim był właśnie polski.

- Wiele osób kilkanaście lat temu wyjechało z Polski na Wyspy Brytyjskie. Czy są oni przedstawicielami pokolenia nic? Myślę, że nie. Duża część tych ludzi podchodzi do tego w ten sposób, że skoro tam zostali i z powodzeniem funkcjonują w życiu zawodowym i publicznym, to znaczy, że im się powiodło. Ja też skłaniam się ku takiemu stwierdzeniu. Przecież fakt, że z ich perspektywy finansowo lepiej na tym wyszli, pozwolił na zachowanie związków z naszym krajem. Mogli bowiem zainwestować w Polsce środki zebrane za granicą - przypomniał Rafał Libera.

Prof. Michał Łuczewski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II, przypomniał zaś, że Polacy wyjeżdżając myślą jednak o powrocie do ojczyzny. - Bo Polska jest miejscem, do którego dobrze wrócić. Tu jest język, który znamy, tu mamy rodzinę - powiedział. Słowa te potwierdził na swoim przykładzie. Jak przypomniał, mieszkał przez wiele lat w Austrii, Niemczech i Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych, ale nie zdecydował się na zapuszczenie tam korzeni. - Z żoną zadaliśmy sobie pytanie, gdzie chcemy wychowywać nasze dzieci. Okazało się jasne, że w Polsce. Dlaczego? Bo tu są dziadkowie, jest kultura, a to coś, co się u nas liczy. Zresztą w centrum tej kultury jest moralność, a w centrum tej moralności jest wiara. Polska to wyjątkowy kraj, gdzie rzeczywiście Polacy mogą powracać do rodziny, kultury, moralności, a także wiary - podkreślił.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Prowadził Magdalena Piejko.

Polskie Radio 24/bb

------------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 9.06.2019

Godzina emisji: 12.19

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej