Ryszard Żółtaniecki: współpraca z USA szansą na transfer technologii do Polski
- To, co się dzieje na styku Polska-USA, jest bardzo dobrym początkiem nowego projektu, mianowicie zbudowania amerykańsko-europejskiego centrum technologicznego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Ryszard Żółtaniecki, dyplomata związany z Collegium Civitas. - Z dyskusji o solidarności europejskiej wyłączona jest kwestia technologii - podkreślił gość Polskiego Radia 24. Ekspert: współpraca z USA szansą na transfer technologii
2019-06-12, 15:20
Posłuchaj
W ocenie Ryszarda Żółtanieckiego w Europie nie ma realnej alternatywy dla współpracy polsko-amerykańskiej. - Patrząc na kryzys we Francji, coraz dalej jesteśmy od takiej spójności Europy, która pozwalałaby na zbudowanie wspólnego systemu bezpieczeństwa europejskiego. Na stole leży tylko oferta amerykańska - podkreślił rozmówca Polskiego Radia 24.
Powiązany Artykuł
Biały Dom o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy. "Zostaną ogłoszone ważne decyzje"
- Bardzo wiele mówimy w Europie o solidarności europejskiej, ale z tej dyskusji wyłączona jest kwestia technologii. Gdybyśmy teraz kupili okręty podwodne, to będą to okręty kupione za polskie pieniądze, z polską załogą, ale pod kontrolą Kriegsmarine - dodał dyplomata.
Transfer nowych technologii
Zdaniem Ryszarda Żółtanieckiego zacieśnienie współpracy z Waszyngtonem pozwoli na transfer do Polski nowej technologii. - To, co się dzieje na styku Polska-USA, jest bardzo dobrym początkiem nowego projektu, mianowicie zbudowania amerykańsko-europejskiego centrum technologicznego. Możemy umownie używać określenia "krzemowa dolina" - powiedział dr Ryszard Żółtaniecki. - Gdyby udało się to zrobić, zaangażować kapitał, to powstałaby przestrzeń, w której nasi uczeni stworzyliby rodzaj istotnego dla nas centrum technologicznego, wykorzystującego najbardziej wyrafinowane zdobycze naukowe - mówił dyplomata.
Ryszard Żółtaniecki zaznaczył także, że współpraca z Amerykanami i zakup nowych myśliwców pozwoli zacieśnić i utrwalić sojusz polsko-amerykański. - Chodzi o to, by ilość powiązań gospodarczych i kontaktów politycznych była na tyle duża, by sojusz z Ameryką był trudno odwracalny. Nikt nam nie zagwarantuje, że będzie nienaruszalny - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
***
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Antoni Trzmiel.
Polskie Radio 24
REKLAMA
---------------------
Data emisji: 12.06.2019
Godzina emisji: 14.09
mbl
REKLAMA
Polecane
REKLAMA