X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kazimierz Kik: w państwie PO panowała neoliberalna koncepcja ekonomiczna

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 12:44
- Polityka Donalda Tuska wynikała z jego neoliberalnej koncepcji ekonomicznej, która widziała państwo jako małe na tle federalnej Unii Europejskiej. Państwo miało skupiać się na wspieraniu działalności biznesowej, czyli eliminowaniu ścieżek ją ograniczających - tłumaczył w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. 
Audio
  • 17.06.19. Prof. Kazimierz Kik: polityka Donalda Tuska skutkiem doktryny neoliberalnej ("Temat dnia"/ Polskie Radio 24)
Prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach
Prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w KielcachFoto: PR24/AK

Prof. Kazimierz Kik pytany był w rozmowie z Polskim Radiem 24 o zeznania Donalda Tuska przed sejmową komisją śledczą ds. wyłudzeń podatku VAT. Były premier mówił, że "Polska nie była przypadkiem szczególnym czy wyjątkowym" oraz że "mieliśmy, mamy i - obawiam się - że będziemy mieli tego typu zdarzenia (...) w naszym kraju, jak i w UE".  

pap_dtusk1200.jpg
Donald Tusk: nie byłem odbiorcą raportu o wyłudzeniach

Neoliberalne podejście byłego premiera

Zdaniem prof. Kazimierza Kika takie podejście wynika z poglądów politycznych byłego premiera. - Donald Tusk jest neoliberałem. To oznacza, że bardzo dobrze czuje się w państwie, w którym dominuje prawo kreowane przez lobbing, który nie jest do końca do upilnowania przez rządzących - mówił gość Polskiego Radia 24. 

Jego zdaniem takie podejście jest charakterystyczne dla całej Unii Europejskiej. - Cała Europa jest w świecie mechanizmów narzucanych przez neoliberałów, czyli "róbta, co chceta": maksimum swobody, minimum odpowiedzialności - przekonywał politolog. Jak zauważył, polskie prawo podatkowe wynikało z wytycznych, narzuconych właśnie przez Unię. - To były przepisy preferencyjne dla świata finansów - zaznaczył prof. Kik.

- Polityka Donalda Tuska wynikała z jego koncepcji politycznej, która widziała państwo jako małe. Była Unia Europejska, najlepiej federalna, a państwo miało skupiać się na wzmacnianiu inicjatyw biznesowych, co za tym idzie, dążyć do eliminowania ścieżek ograniczających tę działalność - wyjaśniał prof. Kazimierz Kik. - To jest filozofia neoliberała, który nie widzi potrzeby silnego państwa, a skoro tak, to nie widzi potrzeby silnych instytucji - dodał prof. Kik. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Sejmowa komisja zbada działania państwa

Sejmowa komisja śledcza bada prawidłowość działań oraz zaniedbania i zaniechania organów oraz instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Zakres jej działań obejmuje lata 2007-2015. Posłowie rozpoczęli prace w lipcu ubiegłego roku. Według szacunków Ministerstwa Finansów luka w podatku VAT w badanym przez komisję okresie mogła wynieść ponad 250 mld zł. 

***

Rozmawiała: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Kazimierz Kik (politolog, Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach)

Data emisji: 17.06.19

Godzina emisji: 11.35

Polskie Radio 24, PAP, IAR/ mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Chojna-Duch: Sławomir Nowak wpływał na treść prawa podatkowego

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 16:02
- Był moment, o którym można powiedzieć, że funkcje ministra finansów przejął Sławomir Nowak - oświadczyła w środę przed komisją śledczą ds. VAT wiceminister finansów z rządu PO-PSL Elżbieta Chojna-Duch. Według niej proces legislacyjny przejmowali od urzędników resortu finansów zewnętrzni doradcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PiS: mamy długą listę świadków ws. VAT. Wśród nich premierzy i b. szef MSWiA

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 13:17
- Zdecydowaliśmy o powołaniu 26 nowych świadków. To są też byli szefowie służb specjalnych: ABW, CBA, Centralne Biuro Śledcze - powiedział na antenie Jedynki Kazimierz Smoliński. Wśród przesłuchiwanych będą także Donald Tusk, Ewa Kopacz, byli ministrowie spraw wewnętrznych Grzegorz Schetyna i Bartłomiej Sienkiewicz, a także byli ministrowie gospodarki Waldemar Pawlak i Janusz Piechociński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Modzelewski o luce VAT: mieliśmy do czynienia z państwem patologicznym

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 11:00
- W całym tym okresie 2007 - 2015, którym zajmuje się sejmowa komisja śledcza ds. VAT, zostaliśmy zubożeni bezpornie na kwotę porównywalną ze średnioroczną wielkością budżetu z tamtego okresu. W przybliżeniu, to kwota 250 mld zł. To luka dotycząca podatku VAT, ale komisja zajmuje się też akcyzą - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski). 
rozwiń zwiń