X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Michał Wójcik: dziecko odebrane rodzicom będzie trafiało do rodziny zastępczej tożsamej kulturowo

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 08:58
Dzieci odbierane rodzicom w Unii Europejskiej będą trafiały do rodzin zastępczych tożsamych kulturowo. We wtorek Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie Bruksela II bis, które to reguluje. - Od wczoraj będzie to musiało być badane przez wszystkie unijne sądy. Doprowadzenie do tego jest ogromnym sukcesem polskiego resortu sprawiedliwości, który o nowe przepisy zabiegał dwa lata - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.
Audio
  • 26.06.19 Michał Wójcik o nowelizacji rozporządzenia, które reguluje sprawy rodzinne na terenie UE i sprawie śmierci dziewczynki w Olecku

We wtorek Rada Unii Europejskiej przyjęła nowelizację rozporządzenia Bruksela II bis, które reguluje sprawy rodzinne na terenie Unii. Jak podano w komunikacie Rady, przyjęta poprawka ma m.in. usprawnić funkcjonowanie przepisów o ochronie dziecka w transgranicznych sporach o odpowiedzialność rodzicielską, np. związanych z pieczą nad dzieckiem, prawem do osobistej styczności z dzieckiem czy uprowadzeniem dziecka. Dzieci odbierane rodzicom w Unii Europejskiej będą teraz trafiały do rodzin zastępczych tożsamych kulturowo.

Dokument przygotowała strona polska, a jego inicjatorem był wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Jak podkreślił, walka o te przepisy trwała dwa lata.

- Tu dotykamy kwestii tożsamościowych. Czy dziecko, które jest wyznania katolickiego, może być umieszczone w rodzinie muzułmańskiej? Unia Europejska nigdy tego nie regulowała, a od wtorku będzie to musiało być badane przez wszystkie unijne sądy. Przepisy te wchodzą w życie co prawda za trzy lata, bo taki jest okres przejściowy, ale doprowadzenie do tego jest ogromnym sukcesem polskiego resortu sprawiedliwości - podkreślił Michał Wójcik.

Wyjaśnił, jak teraz będzie wyglądała kwestia znalezienia rodziny zastępczej dla dzieci, które zdaniem sądu będą musiały zostać w niej umieszczone. - Sąd, badając daną sprawę, w której istotną rolę odgrywa dziecko, ma obowiązek powiadomić o tym służby dyplomatyczne. One z kolei muszą poinformować Ministerstwo Sprawiedliwości, które następnie będzie szukać rodziny zastępczej - powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Jak zaznaczył, do tej pory wielokrotnie zdarzało się, że dzieci odbierane biologicznym rodzicom trafiały do takich rodzin zastępczych, które kulturowo były zupełnie inne. - Okazywało się, że dziecko, które urodziło się w Polsce i mówiło po polsku, trafiało np. do instytucjonalnej pieczy zastępczej w innym kraju i musiało posługiwać się innym językiem, czego w zasadzie nie robiło, bo go nie rozumiało. Co więc mieliśmy? Łamanie praw człowieka - przypomniał Michał Wójcik.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Dorota Kania.

Polskie Radio 24/bb/PAP

------------------------------------

Data emisji: 26.06.2019

Godzina emisji: 7.36

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Rafalska chwali rodzicielstwo zastępcze: daje dzieciom szansę na prawdziwy dom

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 08:09
- Rodzicielstwo zastępcze w Polsce ciągle jest budowane. To niezwykle ważna forma opieki, bo daje dzieciom szansę na prawdziwy dom - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. - Bardzo dziękuję rodzicom zastępczym za ich odwagę i trud - dodała.
rozwiń zwiń