X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Dariusz Piontkowski: histeria, że dzieci nie będą miały gdzie się uczyć, nie ma racji bytu

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 12:00
- W skali kraju jest 726 tys. absolwentów, a miejsc w szkołach średnich ponad 830 tys. Choćby z porównania tych dwóch liczb wynika, że każdy uczeń spokojnie znajdzie swoje miejsce w szkole średniej. Histeria niektórych mediów, które twierdziły, że dzieci w Polsce nie będą miały gdzie się uczyć, nie ma racji bytu - mówił w Polskim Radiu 24 minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.    
Audio

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że w Warszawie jest ok. 28 tys. absolwentów, a miejsc w szkołach ponad 43 tys. W Białymstoku 4,7 tys. absolwentów i ponad 8,5 tys. miejsc, natomiast w Gdańsku ponad 7 tys. absolwentów i prawie 11 tys. miejsc. - W każdym z tych miast liczba miejsc jest zdecydowanie większa niż absolwentów. Histeria dotyczy czegoś innego. Nie jest tak, że nagle zmieniliśmy sposób rekrutacji do szkół średnich. Od wielu lat odbywa się to w dwóch lub trzech etapach. Uczniowie mogą wskazać kilka, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset miejsc, gdzie chcieliby kontynuować naukę. Wcześniej miasta ograniczały to do trzech miejsc. W tym roku Warszawa i inne duże miasta nie ograniczyły tej liczby. Podobno rekordzista w stolicy złożył aplikację do 197 szkół - powiedział Dariusz Piontkowski.

Minister edukacji narodowej podkreślił, że reforma edukacji nie tylko polega na wygaszeniu gimnazjów. - Przede wszystkim chcemy przywrócić 4-letnie liceum i 5-letnie technikum. Nauczyciele wyraźnie mówili o tym, że jeżeli będzie dłuższy okres nauczania z tą samą młodzieżą, to jej poziom przygotowania do dorosłego życia będzie lepszy. Związana była z tym też reforma programowa. Ale zmieniliśmy również jeszcze jeden element, co do którego nie było zastrzeżeń ze strony opozycji, czyli kształcenie zawodowe. Nawet opozycja zagłosowała za tą ustawą. Dziś krytykuje nas za to, że część uczniów ma pójść do techników i szkół zawodowych - tłumaczył Dariusz Piontkowski. 

Przypomniał również, że szkoły branżowe dają szansę zdania matury. - Przedsiębiorcy potrzebują jak najwięcej osób dobrze przygotowanych do obecnego rynku pracy, które mają fach w ręku. Niekoniecznie chcą tylko zatrudniać profesorów filozofii albo socjologów. Nie każdy z zawodów wymaga studiów wyższych. Opozycja próbuje wmówić Polakom, że aby być szczęśliwym, należy skończyć studia i to najopieszalej humanistyczne. Tak nie jest - zapewnił szef MEN.

Jego zdaniem osoby, które decydują się na technika lub szkoły branżowe, nie wybierają gorszej szkoły, tylko inny model kształcenia i dochodzenia do dorosłości.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiała Anna Grabowska.

Data emisji: 18.07

Godzina emisji: 10.33

PR24


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

D. Piontkowski: jeśli braknie miejsc w szkołach, to zostaną stworzone nowe oddziały

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 09:34
- To samorządy odpowiadają za rekrutację na swoim terenie. One decydują o tym, ile miejsc jest w poszczególnych typach szkół. MEN zbiera tylko dane poprzez kuratorów. Minister edukacji nigdy nie powiedział, że samorządy mają zabronione tworzenie nowych szkół i oddziałów - powiedział w Polsat News minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń