Prof. Jan Żaryn: wiele osób było przeciwnych wybuchowi Powstania Warszawskiego
– Dramat polegał na tym, że rozkaz o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego musiał być wydany błyskawicznie, pod presją czasu i nadchodzącej Armii Czerwonej – powiedział historyk prof. Jan Żaryn. – Gen. Tadeusz Bór-Komorowski zdawał sobie sprawę z różnicy sił między Armią Krajową a wojskiem niemieckim – dodał.
2019-08-01, 09:40
Posłuchaj
W tym roku przypada 75. rocznica Powstania Warszawskiego. Jak co roku, przy okazji 1 sierpnia, trwają spory historyków na temat tego, czy decyzje o rozpoczęciu walk oraz ich kontynuowaniu przez 63 dni były zasadne czy były to błędy polskich dowódców, którzy zdecydowali się na tego typu działania.
Powiązany Artykuł
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny
– Trzeba powiedzieć, że zanim jeszcze wybuchło powstanie, to w podziemiu, także na terenie władz polskich na uchodźstwie, rozgorzała bardzo żywa dyskusja czy należy objąć Warszawę Akcją "Burza” [operacja wojskowa oddziałów Armii Krajowej przeciwko Niemcom, w końcowej fazie okupacji, tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej – przyp. red.]. Bardzo wiele osób było przeciwnych, w tym gronie był także Wódz Naczelny gen. Kazimierz Sosnkowski. Niewątpliwie były argumenty, by stolicę ominął plan "Burza" – wskazał prof. Jan Żaryn.
Dramat powstania
Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że jednym z dramatów Powstania Warszawskiego było to, że decyzja o jego rozpoczęciu musiała być podjęta przez gen Tadeusza Bora-Komorowskiego, głównodowodzącego akcją, błyskawicznie, pod naciskiem czasu i nadchodzącą Armią Czerwoną.
– Siłą rzeczy wiązało się to z brakiem dokładnego rozeznania wszystkich za i przeciw. Głównie chodziło o kwestię możliwości Wielkiej Brytanii do tego, by udzieliła wsparcia walczącym w Warszawie. (…) Sam gen Bór-Komorowski zdawał sobie sprawę z różnicy sił między Armią Krajową a wojskiem niemieckim. Obliczał, że będzie mógł przeciwstawiać się Niemcom przez trzy dni, aż do nadejścia pomocy – podkreślił historyk.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Jan Ołdakowski: Warszawa jako stolica walczyła o wolność całej Polski
Prof. Jan Żaryn zaznaczył, że za rozpoczęciem powstania opowiadał się premier Stanisław Mikołajczyk, któremu opór zbrojny przeciwko Niemcom miał ułatwić negocjacje z Wielką Brytanią oraz Stanami Zjednoczonymi, co miałoby doprowadzić do udzielenia pomocy polskiemu wojsku.
Z prof. Janem Żarynem rozmawiał Stanisław Janecki.
Polskie Radio 24/db
------------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 1.08.2019
Godzina emisji: 7.09
Polecane
REKLAMA