more_horiz

Prof. Janusz Odziemkowski: po przegranej w Bitwie Warszawskiej bylibyśmy pewnie rosyjską republiką

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 10:00
- W 1920 roku pogoniliśmy bolszewika nad Wisłą, a potem dobiliśmy nad Niemnem i w Galicji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O Bitwie Warszawskiej 1920 roku i wielkiej solidarności narodu polskiego mówił także historyk Piotr Dmitrowicz.
Audio
  • 15.08.19 Prof. Janusz Odziemkowski (UKSW) o znaczeniu wojny polsko-bolszewickiej
  • 15.08.2019 Gość PR24: historyk Piotr Dmitrowicz o znaczeniu Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Uroczystości Święta Żołnierza w Lidzie z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku zwanej cudem nad Wisłą
Uroczystości Święta Żołnierza w Lidzie z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku zwanej "cudem nad Wisłą"Foto: nac.gov.pl

Bitwa Warszawska była decydującą bitwą wojny polsko-bolszewickiej. Rozegrała się między 13 a 25 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy zgodnie z planem operacyjnym, który na podstawie ogólnej koncepcji Józefa Piłsudskiego opracowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, płk. Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski. Określana jest "Cudem nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata.

Czytaj więcej
Bitwa_warszawska_-_piechota_polska_w_tyralierze1200.jpg
"Cud nad Wisłą". Bitwa Warszawska uratowała Europę przed bolszewizmem

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Prof. Grzegorz Łukomski: w 1920 r. uratowaliśmy cywilizację europejską

- Nie wiemy co by się stało, gdyby bolszewicy wtedy wygrali. Bylibyśmy pewnie republiką, to jest oczywiste i jako naród bylibyśmy już dzisiaj mali oraz zupełnie inni. Mielibyśmy do Europy przynajmniej tyle co Białoruś dzisiaj - stwierdził prof. Janusz Odziemkowski. Historyk podkreślił również, że przegrana w Bitwie Warszawskiej odmieniłaby losy innych państw naszego regionu. - Litwa, Łotwa i Estonia prawdopodobnie zniknęłyby, ponieważ klęska Polski wiązała się z marszem bolszewików przez przełęcze karpackie. Potem rosyjska armia poszłaby na Węgry, co przesądziłoby o losie Rumunii i Czechosłowacji - powiedział.

BITWA WARSZAWSKA - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY >>>>>

"Skrajnie negatywny scenariusz dla Europy"

Gość PR24 zauważył, że przy takim scenariuszu mielibyśmy granicę jałtańską już dwadzieścia lat wcześniej. - Być może nawet podano by rękę rewolucji niemieckiej, ale wtedy już trudno powiedzieć czym by się to skończyło - mówił ekspert. Prof. Janusz Odziemkowski powiedział również, że ciężko jest wyrokować co by się działo po ewentualnej klęsce Polski w 1920 roku, ale każdy scenariusz byłby skrajnie negatywny dla Europy. - Byłby to koniec systemu wersalskiego i Stary Kontynent wkroczyłby na zupełnie inną drogę - ocenił historyk.

Józef Piłsudski, wspominając okoliczności tamtych wydarzeń w swojej książce "Rok 1921", o bitwie pisał w następujący sposób: "Chcę powiedzieć, że ta wojna czy bijatyka omal nie wstrząsnęła losami całego cywilizowanego świata, i że jej kryzysy były kryzysami miljonów i miljonów istot ludzkich, a dzieło zwycięstwa na czas, daj Boże, dłuższy stworzyło podstawy już dziejowe dla obu państw walczących. Niech więc będzie bijatyka, gdy metody i doktryny dla niej znaleźć nie podobna".

Czytaj więcej
OK 001929_663.jpg
Przełomowe dni. Bitwa warszawska dzień po dniu

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Cud nad Wisłą. Dokonania polskiego wywiadu

Wojna z bolszewikami jak stracie cywilizacji 

Piotr Dmitrowicz podkreślił w Polskim Radiu 24, że w kontekście tego, co wydarzyło się w latach 1918-1921 można mówić wręcz o "starciu cywilizacji". A przepowiedział je Józef Pilsudski. - Na starcie z Bolszewikami musimy patrzeć w szerszym kontekście, podobnie jak na Bitwę Warszawską. To cały szereg przyczy - powiedział Piotr Dmitrowicz, który namawiał, żeby 15 sierpnia 1920 roku, Cud nad Wisłą rozpatrywać także w kontekście tego, co my Polacy zrobiliśmy jako społeczeństwo.

- Nie wiem, czy znam drugi taki moment w historii? Polacy zdawali sobie wówczas sprawę, co ich może spotkać, gdy spadnie na nich ta "czerwona zaraza". Dużo mówi się o interwencji boskiej. Cóż. Jestem przekonany, że tam na górze wszyscy święci krzyczeli Polska biało-czerwoni. Nie kibicowali bolszewikom - podsumował Piotr Dmitrowicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadzili Adrian Klarenbach oraz Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/jp/tb

------------------------------------

Data emisji: 15.08.2019

Godzina emisji: 8.35, 16.35

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem