Ekspert: polska armia się rozwija. Najnowocześniejszy sprzęt, nowe jednostki wojskowe

- Specyfiką armii nie jest to, żeby była jak największa, tylko żeby była jak najbardziej skuteczna - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Szopa z portalu defence24.pl komentując defiladę "Wierni Polsce". O szansach i rozwoju polskiej armii mówili także Juliusz Sabak, kpt. Piotr Płuciennik, gen. Wiesław Kukuła oraz płk Marek Majocha.

2019-08-15, 16:18

Ekspert: polska armia się rozwija. Najnowocześniejszy sprzęt, nowe jednostki wojskowe
Анджей Дуда падчас параду ў Катавіцах, 15 жніўня 2019 г.Foto: facebook.com/prezydentpl

Posłuchaj

15.08.19 Defilada "Wierni Polsce" w Polskim Radiu 24
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

prezz.jpg
Prezydent: kto walczy o Polskę, jest jak polski żołnierz

Defilada wojskowa "Wierni Polsce" rozpoczęła się o godzinie 14 w Katowicach. Zanim ulicami miasta przeszli żołnierze, przemawiał prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik polskich sił zbrojnych przypomniał, że nieprzypadkowo defilada w tym roku odbywa się w stolicy Górnego Śląska. 100 lat temu wybuchło pierwsze z trzech powstań śląskich. Prezydent podkreślił ich szczególną pozycję w historii Polski. - Kto walczy o Polskę, nawet jeśli formalnie nie należy do polskiego wojska, jest jak polski żołnierz – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda na defiladzie w Katowicach

- Nie należeli do polskiej armii, najczęściej wcześniej byli żołnierzami państw zaborczych, najczęściej armii pruskiej w czasie I wojny światowej, tak jak Alfons Zgrzebniok, ich dowódca. Ale wiedzieli jedno, czuli się jak polscy żołnierze. Bo ten, kto chwyta za broń, żeby walczyć o Polskę i polskość jest jak polski żołnierz - mówił o uczestnikach powstań śląskich prezydent Andrzej Duda podczas defilady wojskowej "Wierni Polsce".

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Zastępca rzecznika PiS: Grzegorz Schetyna obraża pamięć Powstań Śląskich

Głowa państwa poruszyła także temat rozwoju polskiej armii. Słowa prezydenta wskazały na kierunek, w którym zmierza zarówno rząd, jak i szczegółowo Ministerstwo Obrony Narodowej. - Wierzę w to głęboko, że zarówno polski rząd pod wodzą pana premiera, jak i ministerstwo obrony narodowej są absolutnie zdeterminowane do tego, aby program modernizacji realizować i zwiększać wydatki na obronność. Jestem absolutnie pewien, że są zdeterminowani, aby wzmacniać naszą siłę militarną i naszą siłę sojuszniczą - powiedział prezydent Andrzej Duda.

REKLAMA

Jak rozwija się polska armia?

W Polskim Radiu 24 całe wydarzenie było na bieżąco komentowane przez zaproszonych gości i ekspertów. Maciej Szopa i Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl mówili o rozwoju polskiej armii i jej obecnej pozycji na świecie. - Specyfiką armii nie jest to, żeby była jak największa, tylko żeby była jak najbardziej skuteczna. Więc jeśli chodzi o liczebność w stosunku do wielkości państwa, jesteśmy armią nie największą, ale też nie najmniejszą - mówił Maciej Szopa.

Powiązany Artykuł

Mariusz-Blaszczak-Katowice-pap-1200.jpg
Szef MON: Górny Śląsk i Śląsk jest nierozerwalnie związany z Polską

Komentatorzy zwrócili uwagę na to, że Wojsko Polskie wciąż się rozwija. Przypomnieli m.in. o technicznej stronie rozwoju polskiej armii. Wymieniono m.in. nowoczesne armatohaubice Krab, samobieżne moździerze RAK oraz inne sprzęty, które są praktycznie fabrycznie nowe i skonstruowane na najwyższym światowym poziomie.

Wspomnieli także o Wojskach Obrony Terytorialnej, które są najmłodszą polską jednostką wojskową. Ostatnio WOT miały szansę się wykazać pomagając podczas powodzi na wiosnę tego roku. O oddziałach Wojsk Obrony Terytorialnej mówił także ich twórca i dowódca, gen. Wiesław Kukuła.

REKLAMA

- Jesteśmy na początku tworzenia WOT. Tożsamość tej formacji trzeba będzie budować bardzo długo. Ok. roku 2026 zamknie się jej ostateczny kształt - stwierdził dowódca.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Major Marek Pawlak: polski żołnierz pracuje na tym sprzęcie, co sojusznicy

Równocześnie zaznaczył, że ten rodzaj sił zbrojnych bardzo szybko się rozwija i już niebawem przekroczy "kolejną barierę liczebności na poziomie 21 tys. żołnierzy". Podkreślił także w czym tkwi sekret popularności tych jednostek.

- Patriotyzm ma wielkie znaczenie, ale ważne jest też to, że zostając żołnierzem WOT, można służbę wojskowa pogodzić z życiem osobistym i życiem zawodowym - stwierdził.

REKLAMA

Wielka defilada wojskowa "Wierni Polsce"

Komentując defiladę wojskową eksperci przypomnieli, że w porównaniu z zeszłoroczną defiladą, tegoroczna przygotowana została z prawdziwym przepychem. W porównaniu do nieco ponad tysiąca żołnierzy paradujących w 2018 roku w Warszawie, w tym roku w Katowicach można było obejrzeć aż 2600 wojskowych różnych rodzajów sił zbrojnych, także z wojsk sojuszniczych.

- Defilada nie jest miejscem, w którym wojsko ma pokazać swoje możliwości. Ma pokazać to, jak wygląda. Ma pojawić się bliżej ludzi, żebyśmy mogli tego czołgu dotknąć, z tym żołnierzem porozmawiać - stwierdził Maciej Szopa z portalu Defence24.pl.

Powiązany Artykuł

premier free 1200.jpg
Premier: zrobimy wszystko, by polska armia była doskonale uzbrojona

Akcja "Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej"

W dniu Święta Wojska Polskiego naturalne jest także to, że armia chce się zareklamować i zachęca do wstąpienia w jej szeregi. O akcji "Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej" mówił kapitan Piotr Płuciennik z 10. Brygady Logistycznej w Opolu.

- To akcja promocyjna, w której żołnierze z różnych jednostek wojskowych w całym kraju zachęcają do wstąpienia do służby wojskowej. Akcja jest prowadzona poza koszarami jednostek wojskowych. [...] Są to takie miejsca jak wyższe uczelnie, dworce kolejowe, duże centra handlowe, ośrodki sportu, ośrodki kultury - mówił kpt. Piotr Płuciennik.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezydent: dziękuję za to, że mogliśmy być w Katowicach, na Śląsku

O akcji promującej wstępowanie do wojska mówił także pułkownik Marek Majocha z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach. Podkreślił, że pikniki i stoiska wojskowe w dniu Święta Wojska Polskiego cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wyjaśnił także, kogo dzisiaj potrzebuje armia.

- Tak naprawdę Wojsko Polskie poszukuje każdego. Każdego żołnierza, każdego ochotnika, który chciałby założyć mundur żołnierza Wojska Polskiego, bez jakichś specyficznych uwarunkowań jeśli chodzi o specjalności. Aczkolwiek nie ukrywamy, że na dzień dzisiejszy - patrząc na dynamiczny rozwój tego, co dzieje się w cyberprzestrzeni - informatycy są dziś najbardziej porządani - podkreślił płk Marek Majocha.

Z ekspertami rozmawiali: Grzegorz Frątczak i Piotr Nisztor.

REKLAMA

Polskie Radio 24/jmo

***

Data emisji: 15.08.2019

Godzina emisji: 14:15; 16.03; 16.16

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej