Zastępca rzecznika PiS: Grzegorz Schetyna obraża pamięć Powstań Śląskich

- Grzegorz Schetyna obraża pamięć Powstań Śląskich i pokazuje, że nawet w święto narodowe nie umie wznieść się ponad swoje polityczne interesiki i partyjne myślenie - powiedział zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. Odniósł się do wypowiedzi lidera PO ws. wyboru Katowic na obchody święta. 

2019-08-15, 15:57

Zastępca rzecznika PiS: Grzegorz Schetyna obraża pamięć Powstań Śląskich

Polityk Platformy Obywatelskiej ocenił w czwartek, że tegoroczne obchody Święto Wojska Polskiego odbywają się w Katowicach, bo to okręg wyborczy premiera. "To niegodne i nieprzyzwoite traktowanie Wojska Polskiego, symboli narodowych i tej daty" – podkreślił Schetyna. 

W nawiązaniu do tych słów Fogiel powiedział, że "niegodne jest to, co mówi przewodniczący Schetyna, który widać, iż nawet przy okazji święta narodowego nie jest się w stanie wznieść się ponad swoje drobne polityczne interesiki i wyjść poza paradygmat czysto partyjnego myślenia". 

Stulecie Powstań Śląskich

Zastępca rzecznika PiS ocenił, że swoją wypowiedzią Schetyna "obraża pamięć Powstań Śląskich". - Decyzja, żeby zorganizować centralne obchody święta Wojska Polskiego w Katowicach zapadła dlatego, że w tym roku przypada stulecie Powstań Śląskich - zauważył. Jak dodał, "nie ma to nic wspólnego z tym, kto z Katowic kandyduje". - Co więcej, decyzja o miejscu zorganizowania defilady zapadła na długo przed tym zanim zapadła decyzja o kandydowaniu premiera Morawieckiego. Tego typu insynuacje są po prostu niskie – podkreślił. 


Powiązany Artykuł

czolg-1200.jpg
Defilada "Wierni Polsce". Przemarsz żołnierzy, pokaz sprzętu [RELACJA]

Centralne uroczystości Święta Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego trwają w czwartek w Katowicach. Głównym punktem obchodów będzie wojskowa defilada "Wierni Polsce", która przejdzie ulicami miasta. Tego dnia prezydent wręczy też nominacje generalskie i admiralską oraz odznaczenia państwowe. 

REKLAMA

I powstanie śląskie, choć zakończone porażką, przygotowało grunt pod dwa kolejne zrywy. II powstanie wybuchło rok później, również w sierpniu, a trzecie - w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Jego efektem było przyznanie Polsce znacząco większej części Górnego Śląska, niż początkowo zamierzano, po marcowym (w 1921 r.) plebiscycie w sprawie przynależności państwowej tych ziem. Powstania Śląskie to jedyne - obok wielkopolskiego - zakończone sukcesem polskie zrywy narodowe. Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich.

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej